Kornwalia – klify, Poldark i śmietana

W wielkim i okropnym uproszczeniu, mieszkańcy Wysp Brytyjskich przez wieki dzielili się na ludność rdzenną, która była najeżdżana, grabiona i podbijana oraz ludność najeżdżającą grabiącą i budującą potęgę na podbitych ziemiach. Tą grupą, która częściej obrywała niż nie, były ludy celtyckie, przez wieki spychane i marginalizowane, śpiewające rzewne pieśni i emigrujące (przede wszystkim do USA, ale podobno nawet do Polski).

Jako Polacy wiemy dobrze, że bycie najeżdżanym i prześladowanym nie jest fajne. Niemniej jednak, kiedy patrzę na krańce wysp zamieszkałe przez potomków spychanych na margines Celtów, wydaje mi się, że takie piękno, jak góry Szkocji i plaże Walii, jest troszeczkę, troszenienieczkę warte cierpienia, jeśli porównać je do nudnych jak flaki z olejem angielskich krajobrazów, składających się z płaskich jak naleśnik łąk (nie mówimy w tej chwili o pięknie Yorkshire i Derbyshire, ok?). Tylko głupiec mógłby cenić nudę widoków w Surrey wyżej niż piękno dramatycznych klifów Kornwalii. Głupiec, albo ktoś, kto chcę zainwestować w bardzo drogą ziemię, ale to już inna historia…

Zdaję sobie sprawę, że ludzie dzielą się na tych z Północy i z Południa. Wielbiciele egzotycznych klimatów mogą zupełnie nie czuć moich zachwytów. Z góry uprzedzam, że wszystko piszę z perspektywy zimnolubnego bladego człowieka, który się nie opala.

kornwalia1
kornishwiatr
kornwaliapoldark
kornwalia17

Kornwalia jest bezczelnie piękna. Przynajmniej w tym malutkim wycinku wybrzeża, który schodziłam. Zakładam, że reszta wybrzeża, ta mniej skażona turystami, jest przynajmniej tak samo piękna. Klify są dramatyczne jak diabli i chodząc po nich słyszy się w głowie motyw przewodni z Poldarka. SERIO. Tylko uwaga, żeby się nie zasłuchać, bo klify są w dużej części niezabezpieczone i łatwo się wykopyrtnąć na skałki. O czym przypominają gdzieniegdzie krzyże.

Wieczorem w hotelu nie można spać, przez wiatr, który nie przestawał wiać ani przez chwilę. Rano nie można spać, bo kurczaki morskie z czegoś się bardzo cieszą. Na plażę można iść tylko w konkretnych godzinach, po później plaży nie ma. Zalewają ją wody oceanu. Jest najlepiej.

Poldark to w ogóle najlepsze, co od lat przytrafiło się Kornwalii. W sklepie z pamiątkami można kupić poldarkowe piwo, ciastka, likier, cukierki, sery, WSZYSTKO. Na przystankach autobusowych ponaklejane są reklamy poldarkowych wycieczek. Niestety pojechaliśmy przed sezonem, wycieczki zaczynają się w kwietniu.

kornwalia13

kornwalia6

Newquay to dziwaczne miasteczko, będące hybrydą Australii, nadmorskiego brytyjskiego kurortu i Londynu. Z Australią kojarzą mi się wszechobecni surferzy. Na każdym kroku znajdują się wypożyczalnie sprzętu, sklepy z ubraniami dla tych, co chcą na kilometr wyglądać jak surfer i kluby surferskie. Oprócz tego co chwilę można natknąć się na lokale z automatami do gier i maszynami ze szponem do wyciągania maskotek, które są nieodłącznym elementem brytyjskich nadmorskich miasteczek, które świetność mają dawno za sobą. Z Londynem natomiast łączą Newquay…ceny. Co prawda hotele i noclegi są w przyzwoitych jak na UK cenach, ale jedzenie w lokalach kosztuje mniej więcej tyle ile zapłaciłabym za nie na Angel.

kornwalia5

kornwalia3

Najsłabszą stroną pięknych celtyckich krain jest dojazd do nich. Jeśli nie masz samochodu, to do Kornwalii, podobnie jak do Walii, jedziesz z Londynu pięć godzin pociągiem z przesiadką na stacji, na której nie ma NIC. Można mieć zatem tylko nadzieję, że pociąg nie będzie miał opóźnienia i złapiesz połączenie, które poza sezonem kursuje raz na dwie-trzy godziny. Ale warto. W żadnych Londynach nie ma takich klifów i takich Poldarków. Być może w tym roku już nie wrócę, ale wizyta w Kornwalii w sezonie, kiedy być może wieje troszeczkę mniej i można nie chodzić w płaszczu, trafia na moją listę miejsc do odwiedzenia obowiązkowo.

PS Im jestem starsza, tym mniej chce mi się robić zdjęcia lustrzanką. Trochę ładniejszych ujęć trafiło na instagram, bo telefonem trzaskałam pięć razy więcej ujęć.

PPS O co chodzi ze śmietaną? Clotted cream to charakterystyczny kornijski produkt, wszechobecny niczym Poldark. Można zjeść śmietankowe cukierki-krówki (fudge), śmietankowe lody, śmietankowe ciastka, rozsmarować śmietanę na bułeczce i wciągnąć popijając herbatką. Koniec końców można też rozsmarować śmietanę na Poldarku. Wtedy mamy wszystko co najlepsze w Kornwalii w jednym.

kornishell
kornwalia14
kornwalia16

 • ania_pacuk

  Chętnie przeczytałabym post o serialach brytyjskich, które polecasz, kochasz i w ogóle 🙂

 • Jej, zimno, wieje i można zlecieć – coś idealnego dla mnie, i to i naprawdę, i ironicznie, bo w takich warunkach pogodowo-przyrodniczych robię się dziwnie ponura i zamyślona, ale przecież nie mówię, że to niefajne.

  • PS. Pierwszy raz weszłam na instagrama, bo nie przepadam za nim, i przeżyłam poważny szok odkrywając, że nosisz widocznie takie samo imię jak ja. Teraz będę miała do tego miana jeszcze bardziej ambiwalentny stosunek…

 • Cudne te widoki!!! Vandrer z racji posiadania pluszowego futra też należy do wielbicieli takich widoków. Morze Północne najlepiej wygląda kiedy jest lekko wzburzone i na horyzoncie widać nadchodzącą mgłę.

 • Pokochałabym te miejsca, bo tej zimy swe serducho zostawiłam w Irlandii Północnej. I choć zimna jako tako nie lubię, bo…bo mi zimno, tak bardziej niż innym chyba, to tamten klimat mnie totalnie oczarował i nawet gdy wyglądałam jak zmokła kura po deszczu na Carrick-a-Rede Ropę Bridge, nie mogłam przestać zachwycać się wszystkimwszystkim dookoła.

 • Marta Jaśkiewicz

  Właśnie obejrzałam Summer in February, znasz może jeszcze jakieś filmy z Kornwalią w tle? Ps: dobrze widzę dresik pod płaszczem?

 • Marta Swinarska

  Rienn, Przez Ciebie wciągnęłam się na sto pro w Poldarka i może nie jest to wybitne dzieło, ale, jak babcię kocham, właśnie tego było mi trzeba! Mój borze, jak można być tak idealnym jak Aidan i tak idealnie kosić zboże, usycham.

  • Marta Swinarska

   Oczywiście zdaję sobie sprawę, że postać Poldarka jest bezlitośnie i szczegółowo opracowana na wzdychanie, ale dałam się złapać :p

 • Maturzysta Hejter

  Clotted cream with scones <3

Loading..