I have been reading quite a lot on women and etiquette in the Middle Agees lately. It is immensely interesting, especially 'Le Petit Jehan de Saintré’ with Belle Cousine bringing up a boy to become an ideal knight and…her lover. There is a lot of potential child abuse there, I reckon.
The best book though is 'The Treasure of The City of Ladies’.
From my presentation on medieval women:

Christine de Pisan gives practical advices on how to:
· treat the in-laws
· deal with enemies
· take care of good PR (by appropriate relations with the clergymen)
· maintain a good creditworthiness (by gaining respect of merchants)
…and many more ranging from the issues of bedchamber to holding a council.

The picture is quite old by it suits my recent inspirations well. Also, it was taken by Stuart Dreghorn, a dear friend :>, who is opening a professional studio in two weeks. Yay for Stuart!


all copyright belongs to Stuart Dreghorn, you can visit his website

Zdjęcie zrobione dawno temu przez Stuarta Dreghorna, który za dwa tygodnie otwiera swoje profesjonalne studio.
Pasuje jednak do moich obecnych lektur dotyczących kobiet i etykiety w średniowieczu (zdjęcie oczywiście nie nawiązuje do średniowiecza, ale tak czy inaczej do tradycji sprzed kilkuset lat, jak dla mnie starczy ;). Wbrew pozorom są pasjonujące. W 'Le Petit Jehan de Saintré’ można znaleźć damę wychowującą chłopca na idealnego rycerza i swojego kochanka (oczywiście w rozumieniu amour courtois), a w 'Skarbie Miasta Kobiet’ instrukcję (dla kobiet) zachowania się na dworze ,z poradami dotyczącymi tematów od sypialni poprzez PR i wiarygodność kredytową po prowadzenie obrad ze szlachtą.
Absolutny czad. Ostatnio zastosowałam porady Christine de Pisan co do traktowania wrogów, podczas rozmowy z moją wykładowczynią na temat sekretariatu na wydziale i tego, jak utrudniał mi dostarczenie eseju przez emaila. PODZIAŁAŁO.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top