NG-2043
Picture of Riennahera

Riennahera

sposób na wizyty w muzeum i galerii – Scottish National Gallery


Lubicie muzea i galerie sztuki?

Ja uwielbiam, ale przyznam, że nie zawsze tak bywało. Przeszłam przez fazę absolutnego zakochania w wieku pacholęcym, kiedy z jakiegoś powodu każdy eskponat czy obraz wywoływał u mnie nabożny szacunek i czułam, że nie mogę go ominąć, bo będzie mu smutno. Potem nadszedł bunt. Bo ile identycznych średniowiecznych monet czy obrazów o tematyce powstańczej jest w stanie obejrzeć kól nastolatka? Poza tym wycieczki szkolne i obozy to najlepszy sposób, żeby zabić zainteresowanie sztuką i historią. Po godzinie szurania nogami w dużej grupie (w której część osób ma mentalność pijanej tchórzofretki) wszystko wydaje się ciekawsze od nawet cudnego obrazu Witkacego.

Miłość powróciła, kiedy pozwoliłam sobie przestać udawać, że wszystko mi się podoba i mnie interesuje. Na przykład 80% sztuki w Tate nie interesuje mnie ani trochę. Zamiast szwendać się posępnie lepiej skupić się na tych interesujących 20%, a nawet siedzieć godzinę przy jednym zachwycającym obiekcie, a potem iść na lody. Jeśli obraz albo eksponat nie zainteresują mnie przez pierwsze 3-5 sekund, pewnie nie zainteresują mnie w ogóle. Przynajmniej do następnej wizyty. Nie mogę się też obyć bez notatek, bo muzeum czy galeria to nie ZOO, że zapamiętam, że podobał mi się słoń, tapir i jeleń, a wychodzić z nich bez nowych impresji i informacji to strata całej wizyty.

Poniżej moje ulubione dzieła ze Scottish National Gallery w Edynburgu. Podona się Wam wielebny na łyżwach? Mnie bardzo.powyżej:

John Duncan 'St Bride’
Henry Raeburn 'The Skating Minister’
Sir Francis Grant 'Anne Emily Sophia Grant (known as 'Daisy’ Grant), Mrs William Markham’
Sir Edwin Landseer 'Rent-day in the Wilderness’
Henry Raeburn 'Mrs Robert Scott Moncrieff’
Salomon de Bray 'Double Portrait of the Twins Clara and Albert de Bray’
Sir Daniel Macnee 'A Lady in Grey’
Sir Joseph Noel Paton 'The Reconciliation of Oberon and Titania’
James Ward 'The Eildon Hills and the Tweed’
Sir George Chalmers 'A Shepherdess Spied upon in a Landscape’
Sir Joseph Noel Paton 'The Quarrel of Oberon and Titania’


Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top