gwiazda
Riennahera

Riennahera

6 cytatów z Gwiezdnych Wojen, które przydają się w życiu

Ideologie przychodzą i odchodzą, zwykle zostawiając po sobie niezły rozgardiasz. Religia nie jest dla każdego i wymaga wiary w rzeczy niesamowite i paranormalne. Komu więc warto wierzyć? Jakimi wartościami się kierować? Gdzie szukać mądrości? Oczywiście w „Gwiezdnych Wojnach”.

„Nowa Nadzieja” to pierwszy film, który pamiętam z dzieciństwa, mądrość serii wiedzie mnie przez życie od niemalże trzech dekad. Można zawieść się na przyjaciołach, na miłości, nawet na rodzinie, ale nie na cytatach z historii o kosmicznych rycerzach. Co poniżej udowadniam.

1. Do or do not. There is no try.

/ Mistrz Yoda, Epizod V

To życiowa prawda Mistrza Yody, adekwatna kiedy chcesz wyciągnąć z bagna X-winga siłą woli, ale też kiedy siłą woli próbujesz zwlec się z kanapy na siłownię lub mocami umysłu walczysz z czekoladą. Jak coś masz zrobić to zrób to, a nie zastanawiaj się. Jeśli się zastanawiasz, to znaczy nie tyle, że się nie uda, a że nie masz w sobie wystarczająco chęci. Ja na przykład co weekend myślę sobie, że spróbuję posprzątać na błysk calusieńkie mieszkanie. Zaprawdę powiadam Wam, że więcej statków kosmicznych wyciągnięto z moczarów za pomocą Mocy niż Riennahera dokonała udanych prób posprzątania mieszkania.

Bardziej na poważnie (chociaż sprzątanie to naprawdę poważny temat), przez dwa lata myślałam sobie „dzisiaj spróbuję znaleźć nową pracę”. Po dwóch latach pomyślałam „dzisiaj znajdę nową pracę”. I dwa tygodnie później miałam przed sobą kontrakt. Wszystko to zasługa Mistrza Yody. True story.

2. Luke, you will find that many of the truths we cling to depend greatly on our own point of view.

/ Obi-Wan Kenobi, Epizod VI

To stwierdzenie jest klasyką okresu edukacji:

– Jak poszedł sprawdzian z matematyki?
– Dobrze, mamusiu.

W istocie, wszystko co nie jest jedynką można w mniejszym lub większym stopniu uznać za dobre.

Postawa Obi-Wana pozwala kreować sobie najmilszą i najwygodniejszą wersję rzeczywistości, a w razie potrzeby zmiany punktu widzenia przyjąć nową rzeczywistość ze spokojem. A ja bardzo cenię stoicyzm. Prawie tak bardzo jak eskapizm i nihilizm.

3. Who’s the more foolish…the fool or the fool who follows him?

/ Obi-Wan Kenobi, Epizod IV

Na Wykopie w komentarzach do wpisu o dziesięciu oznakach, że czas zmienić pracę ktoś dokonał mojej głębokiej psychoanalizy. Między innymi, że zamiast wziąć się do roboty wolę zmieniać zatrudnienie. Zmieniam je niespecjalnie często, raz na dwa lata w moim wieku to chyba norma i w sumie chciałabym zmieniać je jeszcze częściej. Co polecam wszystkim, którzy uważają, że ich szef jest niemądry, niekochany, niekucykowy i że otaczają ich idioci. Bo niewiele jest bardziej irytujących rzeczy jak codzienne słuchanie sfrustrowanego człowieka.

Podobne poglądy mam na interakcje z niewystarczająco kochanymi facetami, z niedobrymi znajomymi czy z głupimi sąsiadami. Jeśli coś mi się nie podoba to zamiast nosić krzyż warto zebrać zabawki i ruszać w drogę. Co pewnie czyni ze mnie bardzo słabą chrześcijankę, ale za to niezłego Dżedaja.

4. I find your lack of faith disturbing.

/ Darth Vader, Epizod IV

Kosmiczna wersja „Don’t Rain On My Parade”. A że czasem zdarza się przy tym zmiażdżyć komuś krtań…No, zmiażdzyła się to się zmiażdżyła. Po co drążyć temat?

5.Only a Sith deals in absolutes.

/ Obi-Wan Kenobi, Epizod III

Kiedy słyszysz 'bo ty nigdy nie zmywasz’, albo 'zawsze się spóźniasz’, to wiedz, że coś się dzieje. Z Tobą wszystko w porządku, ale nie wiadomo jak długo. Bo masz przed sobą Sitha.

Czy warto odpuścić i pozmywać? W ŻADNYM RAZIE. Nie daj się uwieść Ciemnej Stronie Mocy. To prawda, oni mają ciasteczka, ale stare i bez rodzynek. Mogą Ci wmawiać, że uratują Twojego chomika przed śmiercią, ale równie dobrze uratujesz go bez ich pomocy. Po prostu go nakarm.

6. So this is how liberty dies…with thunderous applause

/ Padmé Amidala, Epizod III

Idealny cytat kiedy macie focha z powodu przegłosowania. Bo brzmi godniej niż „jesteście głupi i nie bawię się” i wskazuje, że moralne zwycięstwo jest tak naprawdę Wasze. Poza tym stawia Was w pozycji wróżącego tragedię dramatycznego wieszcza. A to jest sexy. Przynajmniej dla mnie. Chociaż ja uważam za sexy „Odprawę Posłów Greckich”, więc w sumie nie wiem…

Niech Moc będzie z Wami!

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

15 thoughts on “6 cytatów z Gwiezdnych Wojen, które przydają się w życiu”

 1. Chrześcijanin też ma prawo zmienić pracę i to nie czyni go słabym chrześcijaninem, tylko kimś, kto wie, czego chce, zna swoje prawa i talenty i umie z tego skorzystać. Chrześcijaństwo nie wymaga bycia w jednym miejscu przez całe życie. To taki mały dopisek odnośnie pkt. 3.

  1. Oj, zgadzam się zupełnie. To tylko taki prztyczek dla mentalności, która uzasadnia sobie bezczynność jakimś wyższym dobrem i szuka w niej jakiejś cnoty.

 2. Hej! Fajny wpis, ale się poskarzę. Blog prowadzisz po polsku, ale cytaty są po angielsku i czy tak ciężko je przetłumaczyć dla tych mniej kumatych, którzy go nie znają? Ja wiem, zaraz się dowiem, ze nie znajomość angielskiego to tak jak wyrok śmierci, ale kurde, niektórym lepiej wchodzi niemiecki. I smuteczki, bo trzeba siedzieć z translatorem 😛

  1. Hej! Ciężko by było Anglikowi pokazywać oryginalne cytaty z klasyki polskiej, bo jednak Anglicy nie uczą się w szkołach polskiego. Lwia część czytelników Riennahery jednak posługuje się tymże językiem(ang), bądź zna podstawy(jak myślę), a że najczęściej cytaty najlepiej oddają swoją istotę kiedy są wyjęte prosto spod pióra/ języka twórcy, to rachunek jest prosty…

   1. Drogi anonimie, trochę masz dziwny tok myślenia z tym Anglikiem i cytatem po polsku – szczerze, nie rozumiem związku. To co chciałam przekazać, jest zdecydowanie prostsze – Riennaherze nie sprawiloby zapewne żadnego problemu przetłumaczenie cytatów, tak by tekst był czytelny dla każdego. Wierne przełożenie nie jest sprawa prostą, ale umieszczenie pod oryginałem tłumaczenia takiego mniej-więcej to żaden wysiłek, a jak radość niedouczonego czytelnika :p

    1. Muszę niestety przychylić się do stwierdzenia Anonima, że cytaty w oryginale brzmią najlepiej. Czy to w poezji, czy w filmie. 'Twój brak wiary mnie niepokoi’ brzmi słabo, jest to jakośtam akceptowalne tłumaczenie, ale to oryginał jest kultowy. Podobnie jak z 'zrób albo nie rób, nie próbuj’.

     We wpisie o Kurcie Vonnegucie tłumaczyłam fragment jego książki (http://www.riennahera.com/2014/04/moi-ulubieni-pisarze-1.html), w przypadku Gwiezdnych Wojen uważałam, że fani dokładnie znają te teksty. Natomiast Czytelnicy nie będący fanami nie do końca zrozumieją wydźwięk, polecam zatem obejrzenie filmów z napisami.

     W przyszłości jeśli będę pisała podobny tekst pomyślę poważniej nad tłumaczeniem.

 3. Pani Od Kotów

  Dziewczyno, punkt pierwszy to jest dokładnie to, co potrzebowałam, żeby ktoś mi przypomniał 🙂
  A ostatni cytat udowadnia, że nowa trylogia (gubię się w numerkach, dla mniej jest „stara trylogia” właściwa i nowa, o której zazwyczaj się nie mówi 😉 A jeszcze oglądała z dubbingiem, z powodu posiadania dużo młodszego brata ) nawet może mieć coś do zaoferowania, bo cytat wspaniały i postaram się go wypróbować przy najbliższej okazji.

 4. Czytam sobie punkt pierwszy i nagle dochodzę do fragmentu, kiedy piszesz o walce z czekoladą – w tym momencie przestaję na chwilę gryźć czekoladę, z którą właśnie przegrałam i zastanawiam się, czy w moim pokoju na pewno nie zainstalowano kamer…

 5. oooch, Star Wars, uwielbiam. Yoda wymiata, ale wytłumaczenie i zastosowanie ostatniego cytatu bardzo mi się podoba 🙂 Koniecznie muszę kiedyś wykorzystać!

 6. idealne trafienie, w sam środek mojej dzisiejszej gwiazy śmierci, nie dość, że rozpier*****aś mój zły nastrój na miliony kawałeczków, to jeszcze trafiłaś w klimat bo właśnie skończyłam oglądać „Powrót Jedi”, podziękowania Tobie się należą 😉

 7. „Jeśli coś mi się nie podoba to zamiast nosić krzyż warto zebrać zabawki i ruszać w drogę.” – cudownie prawdziwe!

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry