Wyjście na piwo z pracy kończy się zazwyczaj w jeden sposób. Rozmową o pracy. W tym tygodniu postanowiliśmy zaszaleć i spróbować rozmawiać o czymkolwiek innym. Wbrew pozorom nie jest to łatwe. Kiedy omówisz już plany na weekend (nie ma nic nudniejszego, niż czyjeś plany na weekend, może jedynie czyjeś sny), nie pozostaje nic innego jak zająć się takimi tematami jak lądowanie na Księżycu (prawdziwe czy oszukane?) i życie na innych planetach. W związku z oczywistym brakiem doświadczenia w tych sprawach są to dyskusje dość krótkie.

Aż do momentu, kiedy ktoś między jednym i drugim piwem nie zapyta “ej, jak to jest z ludźmi, oni są źli z natury czy to zło nabyte”. Bingo. Każdy przecież zna jakiegoś człowieka, nie? Tutaj mamy pole do popisu.

Nie wiem czy ludzie są źli od urodzenia. Nie jestem filozofem.Nie jestem socjologiem. Nie jestem naukowcem. Jestem tylko głupim magistrem filmoznawstwa (co to w ogóle za kierunek) i historii (po co to komu) pracującym w dziale sprzedaży w wydawnictwie. Nie mam przenikliwości umysłu Hanny Arendt.

Wiem, że jak miałam 16 lat chciałam umrzeć na barykadach. Walcząc z WROGIEM o SPRAWĘ. Teraz wolę spokojnie żyć. Tak jak pisał Wilhelm Stekel.

Być może większość ludzi nie jest zła z natury. Większość ludzi jest zmęczona, chce mieć święty spokój i woli się nie wychylać. Większość ludzi lubi mieć rację i niekoniecznie ma ochotę zmieniać zdanie. Zmiana zdania pod czyimś wpływem prowadzi do takiego chwilowego zawrotu głowy, podczas którego czujesz się niepewnie. Sama niekoniecznie uważam je za przyjemne.

zli ludzie

Wracając do mnie (większość z nas jest dla siebie również ulubionym tematem), kiedy chciałam ginąć na barykadach niekoniecznie obchodziło mnie za jaką sprawę konkretnie i kto jest wrogiem. Chodziło przecież o MNIE. Moje samopoczucie. Moją barykadę i bohaterstwo. Ja chciałam machać flagą niczym Enjolras i pytać czy słyszysz śpiew ludu. Jakakolwiek by to była flaga. Cokolwiek śpiewałby lud.To nie jest przyjemny moment, kiedy myślisz sobie, że tak naprawdę nie chcesz umrzeć za sprawę, bo w żadną specjalnie nie wierzysz. Chcesz po prostu dobrze wyglądać na obrazie, na którym Wolność będzie Cię wiodła na barykady. A inni ludzie potrzebni są jako rekwizyty dookoła niej.

Kiedy czytam nagłówki prasowe, kolejne doniesienia z kraju i ze świata i komentarze do nich, czasami robi mi się bardzo smutno. Ale koniec końców chyba nie jest tak, że wszyscy jesteśmy z natury źli. Jako, że osobą mniej uczoną, niż bym chciała, moje inspiracje bywają dość chaotyczne i przypadkowe. Jednym z cytatów, który wywrócił mój świat do góry nogami był fragment książki Terry’ego Pratchetta (napisałam przecież, że jestem mniej uczona niż bym chciała, nie?).

Coś zaczęło się w dniu, gdy Gildia Skrytobójców przyjęła pana Herbatkę, który widział rzeczy inaczej niż inni ludzie, a jednym ze sposobów,w jaki widział rzeczy inaczej niż inni ludzie, był ten, że w innych ludziach widział tylko rzeczy.

On tak naprawdę nie widział rzeczy inaczej niż inni ludzie. Widział je dokładnie tak jak oni. My.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top