Pewna osoba z mojego otoczenia powiedziała mi, że inna osoba z mojego otoczenia pytała, czy wszystko u mnie w porządku. Brzmi jak wstęp do wyjątkowo nudnej opowieści. Właściwie to jest wstęp do bardzo nudnej opowieści. Jednak dość mocno się zdenerwowałam.

Nie było w porządku.

To był moment, że siedziałam codziennie skulona, nie mając ani siły, ani motywacji do życia. Musiałam bardzo dużo wysiłku wkładać w sam fakt bycia gdziekolwiek poza własnym łóżkiem. Patrząc wstecz, w zasadzie powinnam była zostać dłużej w łóżku na zwolnieniu, ale mądry Polak po szkodzie. Myślałam, że muszę wziąć się w garść. W końcu się wzięłam, ale na myśl o tamtych dniach, przechodzą mi po plecach ciarki.

Wydawało mi się, że cały świat wymaga, żeby zachowywała się jak porządny, dorodny, zdrowy człowiek. Że tego świata w ogóle nie obchodzi moje małe cierpienie. Mam przecież obowiązki, które trzeba wypełnić, a emocje powinnam zostawić sobie po godzinach. Wiem, że źle myślałam, nawet wtedy wiedziałam, że źle myślę. Czym innym jest jednak logiczne myślenie, czym innym uczucia. Uczucia nie biorą jeńców. Niszczą wszelką logikę.

wporzadku2

Gdyby ktoś zapytał mnie czy wszystko w porządku w momencie, kiedy z całych sił próbowałam nie płakać, być może powiedziałabym, że tak, w porządku. Być może przegrałabym walkę i jednak zaczęła płakać. Może bym się zirytowała, może uciekła do toalety. Nie wiem co bym zrobiła, ale byłby to znak. Wskazywałby, że nie jestem w tym strasznym świecie sama. Naprawdę czekałam, aż ktoś zapyta. Ale nie zapytał.

Gdy osoba, znajdująca się kilka metrów ode mnie, mówi komuś, że coś było chyba nie tak, trafia mnie szlag. Świetnie, że się martwiła. Takie czyste, sterylne martwienie to może sobie wsadzić. To jak całowanie się przez foliową siatkę albo głaskanie kota przez szmatkę. Lepiej sobie w ogóle darować.

Niemniej jednak, mocno się zirytowałam. A to oznacza, że naprawdę jest ze mną lepiej.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

17 thoughts on “Zapytaj czy wszystko w porządku”

 1. Dla mnie takie chodzenie i pytanie się innych, o to, jak ktoś się ma, choć możemy to zrobić osobiście, wydaje się po prostu chęcią do plotkowania. W pracy wiele razy spotkałam się z tym, że ktoś wpadał do naszego pokoju i pytał, a co u X czy Y, choć jedna i druga osoba siedziały w pokoju obok i wystarczyło, zrobić o dwa kroki więcej, żeby się zapytać. Albo podnieść słuchawkę i zaproponować krótką przerwę na kawę.
  I co najgorsze, jest to nagminne zachowanie.

  1. Dokładnie tak samo to odebrałam, takie szukanie tematu do plotek (może nawet „małej sensacji”). Lubię, gdy ktoś pyta szczerze i wprost, z czystymi intencjami. Niestety rzadko się z tym spotykam.

 2. Oduczyłam się pytać „Czy wszystko w porządku?” przyjaciół raczej pytam „Coś się zmieniło?” a innymi się nie interesuję. Bardzo irytuje mnie, gdy ktoś rozmawia z kimś o uczuciach osoby trzeciej. To znaczy, gdy to przyjaciele, to rozumiem, ale kiedy dwie dziewczyny z uczelni gadają o tej trzeciej to jest to takie… „Och, co z tego że nie rozumiemy twoich uczuć, możemy o nich pogadać, wyciągnąć mylne wnioskii rzucić kilka banalnych sformułowań że tak to jest w życiu”. Jej, chyba jestem nadwrażliwa, ale interesowanie się czyimś życiem w ogóle wydaje mi się niefajne, mam nadzieję że za dużo osób nie interesuje się moim.

 3. Joanna Biadalska

  Myślę, że ludzie nie zadają tego pytania, bo mniej więcej spodziewają się odpowiedzi i po prostu się boją. Nie wiedzą, jak potem zareagować, jak się zachować. Wydaje mi się, że boją się też tego, że po usłyszeniu odpowiedzi w pewnym sensie stają się odpowiedzialni za problemy tej drugiej osoby. A dla niektórych to za wiele, co jest bardzo przykre.

  1. Ja mam ochotę poprosić Rienn o adres, żebym następnym razem jak zobaczę taki wpis mogła jej wysłać paczkę żelek, mieszkamy wystarczająco blisko żeby szybko doszły 😀 Ale trochę się wstydzę. może nie chcieć udostępniać swojego adresu obcej w gruncie rzeczy czytelniczce, i co wtedy??

 4. Nigdy w życiu nie zadałam nikomu pytania „czy wszystko w porządku” – ok, z jednej strony jestem emocjonalnym Sheldonem i nie umiem rozmawiać o uczuciach, ale z drugiej samo pytanie wydaje mi się jakieś puste i wymuszające sztuczną odpowiedź. Jak mam jakieś podejrzenia czy niepokoje dotyczące stanu bliskich osób to zamiast chodzić naokoło i pytać innych jak jakiś osioł, po prostu kupuję paczkę żelek i browarka i wręczam oznajmiając „ej masz, będzie Ci lepiej”. Metoda w 100% skuteczna, jeszcze nigdy nikt się nie zdziwił o co mi chodzi, a zazwyczaj udaje mi się wywołać chociaż cień uśmiechu (c’mon, kto nie lubi żelek?), polecam wszystkim.

 5. Hej, ale może nie hejtujcie kogoś tylko dlatego, że nie chciał/bał się zapytać wprost? Nie wiem oczywiście co to za osoba, i może relacje z Martą ma takie, że powinna zapytać wprost. Ale mnie samej po prostu często głupio zaczepić kogoś, z kim nie jestem blisko, i zapytać. To nie znaczy, że się nie martwię i nie chciałabym pomóc, gdybym tylko wiedziała jak. Rozumiem, że kiedy potrzebujesz wsparcia, to nie masz ochoty edukować wszystkich w kwestii tego, czego akurat potrzebujesz (zwłaszcza, że samemu się tego często nie wie). Ale zbiorowy hejt na kogoś, kto być może chciał dobrze, tylko nie umiał, też nie jest spoko.

  1. Och, zupełnie nie o tym piszę. Niech nikt nie pyta o nic. Nikt nie musi. Każdy ma swoje życie. Piszę o kreowanej wrażliwości, która ma na myśli samozadowolenie.

   1. Ale ja w ogóle nie do Ciebie, a do autorów komentarzy. Nie oczekuję od osoby bezpośrednio zaangażowanej, że będzie się zastanawiała nad czyimiś motywacjami i szukała dla kogoś wytłumaczeń, bo to ona potrzebuje wsparcia i pomocy, a nie ktoś, kto się „martwi” bądź martwi.

 6. Czytam, bo ostatnio wyszło w Polsce, tłumaczenie książki Elaine Aron o osobach wysoko wrażliwych i zastanawiam się czy czytałaś tę książkę? Jeśli nie, to polecam.

 7. Zazwyczaj nie komentuje postów, ale do tego posta wracałam kilka razy i w końcu miesiąc później zdecydowałam się, że jednak coś napiszę. Coś co siedzi we mnie od miesięcy. Pół roku temu w moim otoczeniu wydarzyła się sytuacja z tych, o których do tej pory tylko czytałam w prasie. Przez kilka dni po tym nie było mnie w pracy, a że pracuję w mediach, to większość osób znała sprawę i wiedzieli, że w pewien sposób dotknęła również mnie. Najbliższym osobom powiedziałam, że jeśli ktoś mnie o coś spyta to zagryzę i na samą myśl o tym wpadałam w złość.
  Jednak paradoksalnie chciałam, żeby ktoś się tak po ludzku zapytał „czy wszystko w porządku”, podszedł i bez słowa przytulił. Rozumiem, dlaczego tego nie zrobili. Z tych samych powodów, dla których ja wahałam się napisać do osoby, którą ta tragedia dotknęła najbardziej – ze strachu, że wyjdę na wścibską, z obawy przed jej reakcją oraz z braku słów, bo nic nie było w stanie wyrazić tego co czuję. W końcu się przełamałam i napisałam. Przy spotkaniu ta osoba powiedziała mi „dziękuję, że napisałaś. Nawet nie wiesz ile to dla mnie znaczy”. Wiem. I sama chciałabym usłyszeć te słowa.
  Do tej pory czuję smutek, złość na świat i siebie, bo przecież inne osoby mają większe prawo do tych uczuć, łez czy żałoby. Zdarzają mi się ataki płaczu, bo akurat coś mi się przypomniało. I chociaż czekam na pytanie „czy wszystko w porządku”, to mam gotową odpowiedź „to tylko atak alergii. Wzięłam tabletkę, zaraz mi przejdzie”. Tak jak Tobie i mnie wydawało się, że świata nie obchodzi moje cierpienie. W końcu minęło już kilka miesięcy, Ziemia dalej się kręci, tragedie dzieją się wszędzie i media mają inną pożywkę. Nie trzeba już pytać „czy wszystko w porządku”. Skoro się uśmiecham i żyję dalej, to musi być dobrze, prawda?
  Chyba wyczerpałam limit znaków w komentarzach na cały rok.

 8. Wydaje mi się, że czasem jeszcze gorzej jest zapytać i potem nic nie zrobić z odpowiedzią. Mam od jakiegoś czasu mocno pod górkę, ale nie będę tu o tym pisać. Zdarza się, że piszą do mnie osoby, które wydawały mi się bliskie, piszą e-mail lub sms z pytaniem jak sobie radzę/co słychać i emotikoną. Czasem mam siłę i czas odpisać dopiero w nocy, często kosztem snu, potem wkurzam się sama na siebie, że znów marnowałam na to czas, że nie umiem pogodzić się z tym, że przyjaciel jednak zrobiłby coś więcej niż samo zadanie pytania. Bo odpowiedzi nie dostaję, za to za jakiś czas czasem znów pytanie. Kurcze, to naprawdę boli. Tak sobie myślę, że następnym razem odpiszę: „Nie pytaj proszę, jeśli i tak nie wiesz, co zrobić z odpowiedzią”.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top