dbamosiebie
Riennahera

Riennahera

Dbam o siebie – co to znaczy?

Dostałam wiadomość od obserwatorki. Pisała, że pierwszy raz od lat ma ochotę przestać mnie obserwować, ponieważ kiedy widzi, że ćwiczę i dbam o siebie, czuje się ze sobą źle. Czuje się winna, że tego nie robi. A przecież da się, skoro ja mogę. 

Tak. Da się. Ja mogę. Ale czy każdy może?

Mogę, bo mam taką sytuację. Mam męża, który mocno się angażuje w opiekę nad dziećmi i prowadzenie domu i ma bardzo elastyczny czas pracy. Poznałam dziewczynę, która jest trenerką osobistą i mnie trenuje. Jestem dość zdrowa i sprawna, moje ciało po ciążach dobrze się regeneruje. Żadna z tych spraw nie jest oczywistością dla innych. 

Tak, kiedyś wierzyłam w kapitalistyczny sen “chcieć to móc”. Kiedyś biczowałam się, dlaczego mnie nie stać na nowe ubrania z Zary co tydzień, skoro bardzo chcę i inne szafiarki stać. Dlaczego tej czy innej osobie idzie lepiej z pracą czy pisaniem, skoro ja nie tylko chcę, ale i się staram. Dlaczego ona jest taka uczesana i wymalowana, a ja nie, taka wysportowana, a ja nie, w ogóle TAKA, a ja jestem NIJAKA. Wierzyłam w to, ale się myliłam. Tak, dobra nas wszystkich ma taką samą długość. Natomiast nie wszyscy upychamy w nią takie same rzeczy. I nie jest to zawsze tylko wynik cnoty pracowitości i chęci. Jest to również wynik pieniędzy, rodziny, typu pracy, siły, zdrowia i wielu innych. Czyż nie jest to najoczywistszy banał?

Mamy tak samo długą dobę, ale nie mamy takich samych możliwości życiowych. A nawet gdybyśmy mieli, nie jesteśmy wszyscy w tym samym punkcie. Ktoś ostatnio sprzedał mi określenie “sezony życia”. Podoba mi się. Sezon trwa i się kończy. Może powracać, jak sezon na kaczki czy na truskawki, a może być zamkniętym etapem jak sezon serialu. Miałam sezon imprezowania, sezon zakupoholizmu, sezon beztroski, sezon ciężkiej pracy, sezony zdrowia i sezony depresji…Teraz mam sezon małych dzieci, ale i dobrej sytuacji finansowej. Kto wie jaki sezon zacznie się za chwilę. 

Dla jednej osoby w jej obecnym sezonie “dbam o siebie” będzie znaczyło to co dla mnie – wysiłek fizyczny, pofarbowane włosy, wychodzenie jak najczęściej się da, bez dzieci. Dla innej – spędzenie czasu w domu, pod kocem, z serialem i herbatą i tabliczką czekolady po ciężkim dniu. Albo przespanie całego dnia. Albo intensywną pracę nad marzeniami. Albo odejście z pracy. Albo pojechanie do rodziców i przytulenie się do mamy. Albo zerwanie kontaktu z rodzicami. 

Będę wciąż powtarzać, że “dbam o siebie” to zadbanie właśnie o siebie, o swoje potrzeby, o swoje samopoczucie. Nie o to, żeby dostosować się do instagramowych standardów czy spełniać wymogi, jakie stawia nam świat nieustannie próbujący nam coś sprzedać poprzez pompowanie naszych kompleksów. Kiedyś myślałam, że ja jestem taka niezadbana, nie to co moja piękna koleżanka K, która zawsze miała hybrydy na paznokciach i codziennie ćwiczyła i miała torebki od LV. Przy okazji miała zaburzenia odżywiania, brała kokainę i sypiała z bardzo nieodpowiednimi mężczyznami, ale to wszystko okazało się później. K. chciała tylko spokojnego związku i miłości, tego co uznawałam w życiu za standard…

To zabrzmi jak banał, ale może ktoś dzisiaj to przeczyta i zacznie myśleć inaczej. Piszę to dla osoby takiej jak młodsza ja, na przykład sprzed dziesięciu lat, kiedy uważałam, że o siebie nie dbam. Bo nie chodziłam na siłownię i tylko raz na jakiś czas zmuszałam się do jogi i byłam przecież gruba, chociaż ważyłam 55 kg i wyglądałam, nie bójmy się tego powiedzieć, najpiękniej w życiu. Siłownia nie powinna być wtedy moim problemem, bo prawdziwym problemem była depresja i okropna praca, która mnie niszczyła. Zanim zrozumiałam, co oznacza w tej sytuacji “dbam o siebie”, minęło zbyt dużo czasu. Szkoda mi tego czasu. 

Oczywiście, może aktywność fizyczna jest komuś potrzebna i przydałaby się. Aktywność jest dobra i zachęcam, ale nie jako obowiązek do odhaczenia, a przyjemną część życia, źródło endorfin. Biczowanie się jest przeciwieństwem dbania o siebie. Oprócz podstawowych spraw związanych ze zdrowiem, nie ma obiektywnego standardu dbania o siebie, które jest obowiązkiem każdej osoby w każdym momencie. Przynajmniej ja będę się takiemu sprzeciwiać wciskaniu ludziom takich standardów. 

A jeśli ktoś w danym momencie sprawia, że czujecie się ze sobą źle…To czasami naprawdę lepiej jest chwilowo przestać go obserwować. Nawet jeśli ogólnie jest fajny. 

Nawet jeśli jestem to ja. 

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top