So here I am back from Ireland.

I am awfully tired and sleepy and amazed by the sudden changes in weather. I was expecting Dublin to be warmer than Glasgow, but it was just the opposite.The very last hours it started to snow and it managed to delay all the flights by an hour, apparently you can’t take of with snow and ice on the plating.

Back in Scotland, I got stuck on the M8, a motorway between Edinburgh and Glasgow, because of…SNOW! Snow in SCOTLAND! I have seen it on few occasions before, but it NEVER managed to stay for longer than 1 day and it NEVER caused any problems. It was so weird that people in my bus started to take pictures of the snow ourside. I managed to take two:


It’s amazing when you take into the account that M8 usually looks like that:

DIGRESSION:It was a BAD idea to make my style for that few days a summer-ish dresses with some heavier top. I was freezing most of the time. And I looked really bad, as I go through the pictures now. Somehow though I felt stylish. Oh,well.
Other than that, from now on I will only take a plane when there is absolutely no other reasonable choice. I have a phobia and not the one of these that you just feel bad and unhappy, I have a proper one. I can’t sleep/eat most of the night/day before the flight, I cannot stop my whole body shaking, I want to vomit, I want to faint, all of these.
It pisses me off more than you can imagine.

Now I think it’s a good time to sleep since I have slept for roughly 1 hour during the last 28 hours.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

16 thoughts on “In Dublin fair city…”

 1. hehe, chyba w tym samym czasie aktualizujemy blogi ;P prześliczna jest ta sukienka na 2 zdjęciu!moje marzenie:) zestaw na 3 zdjęciu też mi przypadł do gustu:)

 2. ooo świetne zestawy. 🙂
  właśnie nie mam narazie czasu na aktualizacje.. jakos ten czas tak szybko leci. ale 14.02 zaczynam ferie, więc mam nadzieję będzie coś nowego w tedy. może troszkę wcześniej. 🙂

 3. I am also really scared of flying, but I have no option not to, but I am so so, so scared when I do -especially if I haven’t flown in a long time.

  I love your outfits!

 4. wszystkie zestawy super! bardzo podoba mi się sukienka! widzę, że cieplutko, a przynajmniej cieplej niż u nas.. 😉

 5. Najdłuższy lot jaki przeżyłam to 9 godzin- wypełniając krzyżówki, tylko po to by nie myśleć, że lecę. Najgorsze przeżycie to takie lądowanie, że samolot się przechylił na jedno skrzydło oraz okazyjna ewakuacja terminalu na lotnisku JFK z powodu bomby… dziewczyno, wydaje mi się, że mam powody również się stresować latatniem prawda? Ale z drugiej strony ponad lęki cuż… 3 godziny w samolocie a 40 w autokarze… hm… no tak źle tak nie dobrze prawda?

 6. staralam sie mocno:D ale odleciec mi sie jednak nie udalo.. trudno przeboleje jakos do wiosny.

  przepiekna sukienka w kwiatki(tak wlasnie chce jak na tym zdjeciu ZIELONO!!) :))

 7. Hey!

  Please stop by my blog to get your YOUR BLOG IS FABULOUS award!

  The rules are: mention and link to the person who tagged you and also tag 5 others and link to their blogs as well.

  xx

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top