I got this sweater in a secondhand shop when I was still in high school and it was ridiculously cheap, 7PLN or £1,50 or $2, roughly. It was my favourite piece of clothing then and i wore it with big flares or black skirts. It was long neglected and lately I rediscovered it. I wear it only with leggins though.

I really had a bad day today, so I guess it’s pretty much pointless to try to write something witty. I actually feel I am no more the smart kiddo I used to be few years ago and it’s killing me.

The outfit carries Mr Squirrel’s seal of approval:

Note: these shoes are no good after £1 a pint Wednesday at the Beer Bar, and on the way to the library and then home. Though one probably shouldn’t go to the library after quite a few pints.


All the photos by Benzo

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

11 thoughts on “Back to Blue”

  1. sweter jak najbardziej 🙂 też lubię takie odświeżone policealne wykopaliska 🙂 och, piwo niestety w przeciwieństwie do kawy nigdy nie pomagało mojej koncentracji, szczególnie w uczelnianej bibliotece…

  2. Pierwsze wrażenie: świetna sukienka.. Po przeczytaniu przyjrzałam się i stwierdzam, że świetny sweter, a zwłaszcza kolor! 😉

  3. to są takie buty, które kupiłam za 4 funty na wyprzedaży, bo potrzebowałam czegoś 'slutty’ na wygłupianą imprezę. miałam je na sobie ze trzy razy w życiu, w tym raz, kiedy udawałam Dr Franka z 'Rocky Horror Picture Show’.
    nie sądziłam,że w ogóle mogą się podobać 😛

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top