Alice_Liddell
Riennahera

Riennahera

follow the psychodelic rabbit

I’m pretty sure that’s the last post before I return from Dublin (I’m flying there Thursday evening), so enjoy!

The inspiration comes (of course) from a little Miss Liddell. I do like the blonde beauties in the puffy blue dresses as well, but the real Alice is the real Alice, and always will be. Somehow the Victorian beauty and darkness are more appealing to me than Disney sweetness.


Introducing one of my favourite pairs of shoes and the wonderful pin with a hare (March Hare?)bought in one of the Outdoor Stores during my trip to Highlands.They had a whole collection of these pins and I couldn’t decide at all but then I was forced to make a decision by other people not being eager to wait for me. But they had pins with every forest, meadow or house animal you could think of. Next time Iam somewhere in Highlands, I want another pin.

And the pink psychodelic rabbit was found in a secondhand shop by my grandma (yes, the very same one from the pictures)who thought I could like it. Everyone was sure I would hate it because it was 'hideous, stupid and tacky’ according to them. Well, I guess hideous, stupid and tacky is good enough for me as I loved it.I think it’s a best toy rabbit in the world – just as disturbing as the story of 'Alice’s Adventures in Wonderland’.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

18 thoughts on “follow the psychodelic rabbit”

 1. Victorian pictures are always soo much more enticing than gaudy disney ones!

  Your pin is so dainty and lovely, and as for your pink rabbit-crazy things are the way forward! I <3 to choose out the most random of things and display them with pride in my room 🙂

  Thank you for your lovely comment-and I cant wait to find a blouse big enough for me now!

  Emily
  x

 2. uwielbiam takie stare zdjęcia w sepii 🙂 Są piękne!
  Fajny zestaw 🙂 Takie buty z szarymi „skarpetkami” wyglądają bardzo ciekawie 🙂

 3. cudne buty! widzę, że u Ciebie cieplutko. zazdroszczę 🙂 bardzo dobry pomysł z legginsami nałożonymi tak jak na zdjęciach.
  pozdrawiam:)

 4. widzę, że poświęcasz się dla mody. obyś nie zachorowała.. 😉 ale co ja Ci będę kazania prawić, sama robiłam zdjęcia w śniegu. 😉

 5. Te buty z deichmanna mimo, iz mają je wszyscy są moim numerem 1 na zimową chlape ;]
  Swoją drogą świetna broszka, ogolnie to zaobserwowałam wszechobecny motyw „alicji w krainie czarów”, nawet w lumpie wpadł mi w ręce t-shirt z alicją i królikiem.

 6. przepraszam, że odpowiadam dopiero teraz (wychodzę z założenia, że lepiej późno niż wcale;P). Co do tych warkoczyków – tu masz instrukcje zaplatania http://www.dreamweaverbraiding.com/braids/french.htm i http://www.e-fryzury.com/vid_styl/index.php?start=25&Title=Warkocz&Opis=Plecenie%20warkocza.
  chodzi o to, że wpierw bierzesz jedno pasmo włosów, robisz normalny zwykły warkocz, w który wplatasz kolejne pasma, raz z prawej, raz z lewej… no, kurczę, nie wiem jak to lepiej wytłumaczyć 🙂
  to co robiłam sobie i koleżance na głowie to dokładnie to samo, tylko że są 2, idą po bokach głowy, a nie od czoła do tyłu. mam nadzieję, że coś niecoś pomogłam 🙂

  A jeszcze dodam od siebie 2 grosze co do zestawu – śliczna spódniczka! ale najbardziej zauroczona jestem króliczkami :)))

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top