ASOS cape, H&M faux fur collar, New Look wedges, vintage bag and rings

Photos by Ell and me

Jedną z mądrości życiowych przekazywanych w mojej rodzinie jest złota myśl mojego świętej pamięci dziadka dotycząca…złota. Mianowicie dziadek mawiał podobno, że trzeba trzymać swoją biżuterię i nie rozstawać się z nią przypadkiem w razie drobnych problemów finansowych. Bo jak będzie wojna to będzie na chleb, chciwi ludzie zawsze zapłacą za złoto i jego żona/córka/wnuczka nie będzie chodzić głodna.
W mieścinie, w której mieszkam, na głównej ulicy często wystaje ktoś reklamujący skup złota za gotówkę. Zwykle próbuję ich ominąć, ostatnim razem jednak wcisnął mi ulotkę aż dwa razy. Od tamtego czasu moim nowym marzeniem jest odpowiedzenie mu 'Co pan, zgłupiał? Dziadek mi kazał trzymać na wypadek wojny’. Oczywiście było to moje l’esprit de l’escalier. I oczywiście od tamtego czasu pan ulotka trzyma się ode mnie z daleka.
Ale nadejdzie taki dzień, że się zbliży. A ja będę gotowa. Jak na wojnę.

English: My late grandfather used to say that one should always keep the gold they own and not to sell it in case of some minor financial difficulty. That is because in case of war people will always want gold and you will always be able to buy food.
In the town where I live, as in everywhere these days, there often is a guy handing out cash for gold leaflets. I always try to avoid them but last time he managed to give me a flyer. Twice. On the same day. Since then I really want to tell him 'Are you mad? My grandpa told me I need to keep it for the war.’ A typical l’esprit de l’escalier. Of course since I have my reply ready, the guy avoids me.
But one day he will approach. And I will be ready. Just as I am ready for war.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

22 thoughts on “cash for gold”

 1. ha, ha moja babcia mówiła tak samo. a ja niedobra, niektóre z jej pierścioneczków zastawiłam jakieś 10 lat temu w lombardzie. teraz żałuje i mam nadzieję, że wojny nie będzie

  pozdrawiam
  baśka

 2. Haha jestem ciekawa reakcji pana skupowego;D
  Bardzo mi się podoba Twój strój. Piękna jest ta narzutka i futerkowiec jeszcze bardziej podkreśla jej charakter!

 3. Od dłuższego czasu poszukuję swetra/pelerynki w tego typu wzory, w niezbyt wysokim przedziale cenowym – niemniej: świetnie! Torebka bardzo oryginalna, a futrzaka też noszę już od roku, z secondhandu 🙂
  ps. uwielbiam kolor Twoich włosów 😀

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top