Kupiłam buty.

To takie Horacjuszowe Exegi Monumentum w wersji dla blogerki modowej. Zamierzam przez dłuższą chwilę porozwodzić się nad tym fenomenalnym wydarzeniem, ale zapewniam, że mam do przedstawienia wyjątkowo pretensjonalne wnioski.

Buty zostały kupione. To fakt. Jakie są każdy widzi. Dlaczego je kupiłam? W pewnym sensie miałam po prostu ochotę na nowe obuwie, ale nie wyjaśnia to do końca sytuacji, bo chodziły mi po głowie zupełnie inne buty. Ale kiedy je zobaczyłam ani przez chwilę nie miałam wątpliwości, że wracamy do domu razem.

A teraz opowiem Wam krótką historię.Siedemnaście lat temu wyszłam na rower. Po krótkiej chwili wywaliłam się i rozwaliłam kolano. Bliznę mam do dzisiaj, pod sukienką komunijną chowałam kolano fioletowe od jodyny, a pamiętnego dnia krew kapała mi gęstymi kroplami na buty. Takie jak te, które kupiłam.

Kultura materialna używana jest do tworzenia historii o sobie i nadawania swojej tożsamości sensu. Współczesna osobowość jest interaktywna w stosunku do otoczenia i współtworzy się z nim nawzajem. Tożsamość jest podtrzymywana i rewidowana, ale nie jako zbiór cech danej osoby, a raczej jako nieustająca biografia. Zaangażowanie w przedmioty jest ciągłą rewizją , która pomaga osiągnąć spójność biografii, kiedy podmiot integruje swój wewnętrzny świat z rzeczywistością zewnętrzną oraz integruje otoczenie z historią o samym sobie. W ten sposób nowa (czterdziesta) para butów ze zbędnego wydatku staje się nośnikiem treści spełniającym moje wewnętrzne potrzeby i bezpośrednim łącznikiem z przeszłością. W telegraficznym skrócie – naprawdę muszę mieć te buty albo świat straci sens. A kiedy siedzę godzinę przed szafą, bo nie wiem w co się ubrać do warzywniaka, to wcale nie wydziwiam, tylko tworzę opowieść o sobie.

Od dzisiaj macie ostateczny argument na to, że kolejne buty/torba/sukienka/skarpetki są Wam niezbędnie, bo potrzebne do budowania własnej tożsamości i rozumienia swojego miejsca w kosmosie. I nikt mi nie powie, że świat nie potrzebuje humanistów…;)

|Zainspirowane artykułem Pauline Garvey ’Organized Disorder: Moving Furniture in Norwegian Homes’ w zbiorze Home Possessions, Material Culture behind Closed Doors. Oxford: Berg, 2001|

Topshop MARTINA T-BAR GEEK SHOES

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top