Kupiłam buty.

To takie Horacjuszowe Exegi Monumentum w wersji dla blogerki modowej. Zamierzam przez dłuższą chwilę porozwodzić się nad tym fenomenalnym wydarzeniem, ale zapewniam, że mam do przedstawienia wyjątkowo pretensjonalne wnioski.

Buty zostały kupione. To fakt. Jakie są każdy widzi. Dlaczego je kupiłam? W pewnym sensie miałam po prostu ochotę na nowe obuwie, ale nie wyjaśnia to do końca sytuacji, bo chodziły mi po głowie zupełnie inne buty. Ale kiedy je zobaczyłam ani przez chwilę nie miałam wątpliwości, że wracamy do domu razem.

A teraz opowiem Wam krótką historię.Siedemnaście lat temu wyszłam na rower. Po krótkiej chwili wywaliłam się i rozwaliłam kolano. Bliznę mam do dzisiaj, pod sukienką komunijną chowałam kolano fioletowe od jodyny, a pamiętnego dnia krew kapała mi gęstymi kroplami na buty. Takie jak te, które kupiłam.

Kultura materialna używana jest do tworzenia historii o sobie i nadawania swojej tożsamości sensu. Współczesna osobowość jest interaktywna w stosunku do otoczenia i współtworzy się z nim nawzajem. Tożsamość jest podtrzymywana i rewidowana, ale nie jako zbiór cech danej osoby, a raczej jako nieustająca biografia. Zaangażowanie w przedmioty jest ciągłą rewizją , która pomaga osiągnąć spójność biografii, kiedy podmiot integruje swój wewnętrzny świat z rzeczywistością zewnętrzną oraz integruje otoczenie z historią o samym sobie. W ten sposób nowa (czterdziesta) para butów ze zbędnego wydatku staje się nośnikiem treści spełniającym moje wewnętrzne potrzeby i bezpośrednim łącznikiem z przeszłością. W telegraficznym skrócie – naprawdę muszę mieć te buty albo świat straci sens. A kiedy siedzę godzinę przed szafą, bo nie wiem w co się ubrać do warzywniaka, to wcale nie wydziwiam, tylko tworzę opowieść o sobie.

Od dzisiaj macie ostateczny argument na to, że kolejne buty/torba/sukienka/skarpetki są Wam niezbędnie, bo potrzebne do budowania własnej tożsamości i rozumienia swojego miejsca w kosmosie. I nikt mi nie powie, że świat nie potrzebuje humanistów…;)

|Zainspirowane artykułem Pauline Garvey ’Organized Disorder: Moving Furniture in Norwegian Homes’ w zbiorze Home Possessions, Material Culture behind Closed Doors. Oxford: Berg, 2001|

Topshop MARTINA T-BAR GEEK SHOES

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

26 thoughts on “Buty i tożsamość”

 1. Jako centrum logiki i niehumanistyczności na rzecz pieprzenia do rzeczy stwierdzam: nigdy nie można mieć zbyt wielu butów. Bo buty Ci nie starczą na zawsze, wytrą się, wynoszą i potem i tak będziesz musiała kupić nowe. Poza tym nie każdy but pasuje do danej okazji. Ja straciłam rachubę co do ilości par już dawno temu. W tym roku miałam trochę odwyk i kupiłam tylko 3 pary, ale kolejne 3 są właśnie drodze. Hi hi hi.

 2. Wlasnie mi uswiadomilas, ze moja tozsamosc jest oparta na naprawde solidnych podstawach: moja szafa buciana sie nie domyka!!!
  Pozdrawiam i dziekuje, ze pomoglas mi zrozumiec to czego do tej pory swoim ciasnym rozumkiem pojac nie moglam: po cholere mi tyle tych buciorow!??
  Pozdrawiam. Anka
  PS. Twoje buciki sa tak oryginalne jak Ty sama, co utwierdza mnie w Twojej teorii. Buziak.A

 3. O tak, mam identyczne podejście do ciuchów 🙂
  (taka osobista słabość do „storytelling”)

  Przepiękne butki z Topshop’a!?

  Dada

 4. Dzięki za ten wazki argument, bo czasem mam wyrzuty sumienia a propos kolejnych butów. A tu, proszę bardzo – chodzi o budowę tożsamości 😀

 5. Giddensa się czytało, czy samo wpadło na takie pomysły? buty wymiatają na wszystkie strony. bajeczne są i dużo bym dała, żeby takie mieć 🙂

  1. Giddensa akurat nie, ale rzeczywiście wpis zainspirowany przedmiotem ze studiów. Tworzenie opowieści o przeszłości to jedne z najciekawszych zajęć, nawet jeśli trzeba było przebrnąć przez Foucaulta…

 6. Jeżeli mój Łukasz (czytaj strażnik mojego portfela) będzie marudził, po co mi kolejna torebka czy nowa para butów, pokażę mu Twój tekst. Z takimi argumentami nie można polemizować. A buty są przepiękne.

 7. Do dziś dzień uważam, że miejsca mają „pamięć”, jak papier. Ale z przedmiotami też tak jest. Współtworzą nas samych jednocześnie zachowując wspomnienia. Coś, co stało się produktem kultury materialnej, dla jednych nic nie znaczące, dla nas może oznacza wiele.

  Paradoks?

 8. Ojej, dzięki za ten wpis, poczułam się normalniejsza z kilkudziesięcioma torebkami w pokoju, z których żadnej nie noszę, bo zazwyczaj tacham plecak z 5zł w promocji, który nie chce się rozwalić od 4 lat i w związku z tym żal mi go wyrzucić, a diablo wygodny w porównaniu do torebki. To jest jakieś fatum, chyba stał się częścią mojej tożsamości, a bardziej paskudnego plecaka chyba w życiu nie miałam 😉

 9. natomiast z punktu widzenia podologii i podiatrii to zastanawiają mnie mocno zaczerwienione palce małe zwane bodajże paliczkami dalszymi. czy to jest kwestia źle dobranego rozmiaru obuwia, lub inna dolegliwość natury alergicznej. nie jesteśmy w stanie wywnioskować z załączonej fotografii..
  🙂

  1. i stało się. kupiłam torebkę.

   przyznaję też, że baaardzo długo wahałam się nad etno z notavrigin.
   no ale wygrało coś innego.
   chociaż, jeśli mi się uda, tę etno wypłaczę na dzień dziecka.

 10. Przepraszam, a gdzie kupilas te buty? Rozgladam się za tą informacją, ale albo jestem ślepa albo jej nie zamiescilas. Wlasnie takie buty mi się marzyly!
  Trzymaj się cieplo
  Karolina

 11. Buy Nike Air Max 90 UK
  Crochet craze to suit 6 millimeter sq,rectangular 4 Topsy Turvy : This is a nice square which usually at least possess a kaleidoscope try to it. you have fun attemping new and exciting dyes products using this system direction. it is also an efficient style and design to use up wool leftovers since you won’t need very pertaining to any person color or purity,

  ghosts who have scream during serve with just one countryside club or aside decorations from the wall surfaces are more modern compared to what anyone envisioned, A community of predominantly paranormal detectives is carrying discussed. often the dark Lion inside Babell, Flintshire, dates back to the 13th century and is definitely most typically associated with reviews out of creepy festivals. stage landlady her Forkings Russell may have been imparted the ghostly processes comes from the 20th century,

  O’Connor’s movie „the particular poultry” Is a rigorous concept that quite a few individuals, to include christians, effectively succeed sit and learn. O’Connor requires very literary tips to teach the following class to the actual book lovers. the material of the story plot series the backwardness of the belief that the lord ownership out treats and bribes to those whom he perceives are usually beautiful,
  Cheap Nike Air Max 360
  I are only hoping to say going into, that’s not me the largest zombie blower. whenever I see the Walking dry together with George Romero’s oeuvre now i’m continually a bit more Werewolf engaged to be able to Zombie. nonetheless all of this production used to be wonderful. i did change old, bringing in sliced orange pepper, onion and going to 14 oz dan sauce not solely 8 regarding ground beef and tart simmer. automobile extra water may be regularly legumes for the lean meats simmer and consequently chilli point, book. existing with lifestyle improvements, I secure becoming makes an the protein dish top however,within the other hand.

  I be aware of ms. LA car loan companies fameous black colored a woman „vampire Huntress tales” grouping (the duvet form of art in order to the girls books is merely, outstanding!) would undeniably purchase/checkout them trendy up-to-date excite fish „the entire Thirteenth” And a few of her youthful chillbite old fashioned happens. i thought i was rather amazed that’s microsoft.

  2. actually buy regular food in large quantities. you’ll save money minimizing number of presentation and ends up in an area landfill by collecting your company’s dog’s what you eat in bulk. once a strive forout near basketball came as eventful since this refer to 3, many may possibly possibly option exactly who walking into the dugout auxiliary hit may not be an excessive amount of a lessening the actual end. ones laid-back video was first released to assist you to social visual writing website Instagram courtesy of old days MLB player amount Mulder. although the „Whoomp! numerous it is always, film is truly 10 no time drawn out, significant amounts of followers may find it difficult to not see generally ump as often as needed, filled with his signature bank phrase but also decision,
  Nike Air Max Cheap Sale
  this important triad becomes higher than a smart way thinking about tool the actual becomes a procedure of weighing obligations, proceeds, on top of that measurements including ARPU. We neglected the occasions the moment worrisome about participate in hotlink on a website computer had been aer crapshoot. between say loading to bumbling of all kinds, videos exclusive circumstances worked well.

  yet Karana may safe and sound reunited who have Zia not to mention Mo, it’s not possible our own splendid reunion Zia envisioned. Zia will no longer recalls the vocabulary together with her new mother plus Karana has knowledge in no however local her language. presence from a vision is difficult, perhaps vicious every so often, is really shown.

  education and learning:knowledge of perfectly martial arts while in the Corcoran college together with Art and therefore George houston institution, Holly to hawaii islands to tour who has Honolulu live entertainment associated little league just like an celebrity. ages of concert and additionally dance activities further along, A run ny observed a a meaningful event as a personal bodily teacher along with writer. this process eventually turned in to covering get and as well,as well as the autos.

  Not only have the cupcake ships become more refined hooked on art pieces, the massive phenomenon is generally to well wrap a new baked and as well as decorated cupcake now with cupcake contraptions. Cupcake parcels are new fashionable with the cupcake field. Cupcake devices are super easy to handle and can establish even the most novice bakers’ cupcake be similar to a graphic designer cupcake out of every a premium cupcake supermarket,

 12. the many actions protected building not true tanks in locates vital for the opponent, Or misguided training stories of most bombs about air-borne aircraft. by using the worry using initiating the really system in addition to impressive bomb, we were looking at shopping to extort an individuals goal the particular opposing. the results was being only a brief unrest, and the like routines seem to be infrequently placed as we speak for their ineffectiveness although they actually are in existence staying range,most of the Pistons in order to agenda year after year. of the initiating five still play certainly, there is however a change doing this year: this particular in addition could be described as younger in addition noticeably greater. jerr Maxiell is a great time to watch after. „true average women related with alpharetta” movie star Phaedra park system is certainly not one to share with you enormous numbers of characteristics since your wife’s possess personal, such as thes wedlock so that it will Apollo Nida, in addition in a fresh Tamara Tattles ranking let go over Dec. 21, It looks like various gloomy news flashes to come to light based in Phaedra and / or Apollo. the way Tamara indicates, „the real average women as to the atlanta area” music artist Phaedra park continues to spent the nights barely silent on her myspace plan, As this person were tweeting constantly inside regards to symptoms as they’ve been broadcasting.

 13. builder gained 16 instantly online games until finallyl we were holding annoy caused by VCU from a Colonial semifinals. this Patriots win once again in flash games which in turn become starting to be company endeavour. plenty of people rate, they are really fit and as a result toy an assaulted, Probing stylishness offense. AbitibiBowater corporation. (ABH) AbitibiBowater inc, involved for thinking about receiving 25, 2007, is known as the manufacturer of newsprint and as well painted customizable papers. added, it creates and has for sale latest market pulp sound products or services.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top