Nie jesteśmy tak znowu dużo mądrzejsi od ludzi z przeszłości. Powielamy wciąż te same błędy, te same uprzedzenia, zmieniają nam się nieco konfiguracje. Umiemy czytać i pisać, znamy tabliczkę mnożenia i garść innych wzorów i faktów, ale ilu z nas potrafiłoby zrobić z nich jakikolwiek użytek?

Nie miej złudzeń, że rozumiesz przeszłość, że znasz historię. Znasz wizję historii, będącą wypadkową źródeł, które przetrwały i analizy, na którą pozwalają umiejętności poznawcze i interesy współczesnych interpretatorów. Ludzie starożytności, średniowiecza czy renesansu nie dostawali powiadomień, że oto dzisiaj zaczęła się nowa świetlana czy też mroczna era. Nie zasypiali w jednej epoce, aby obudzić się w drugiej, lepsi i mądrzejsi. Jednego dnia upadało Cesarstwo Rzymskie, ale następnego dnia ci, co żyli na jego zgliszczach nie leżeli i nie machali bezradnie kończynami, wstrząśnięci siłą upadku. Wstawali i szli do pracy, do sprzątania, gotowania, dzieci. Jak to cynicznie stwierdza jedna z balzakowskich bohaterek, “można się obejść bez króla, ale musi się co dzień jeść obiad”. Życie toczy się dalej i jest nie mniej złożone niż przed upadkiem. Choć nie wszyscy chcą to przyznać. Choć nie wszyscy tak je upamiętniają.

zona thranduila 6

Historię piszą ci, którzy pisać potrafią. W 1381 roku w Anglii miała miejsce chłopska rewolta, gawiedź ruszyła na Londyn. O motywach wiemy trochę, ale znowu nie tak wiele. Nic ze strony tych, którzy byli sprawcami, a nie celem. W 2011 roku Londyn ogarnęły zamieszki. O motywach wiemy mniej więcej tyle, co o wydarzeniu sprzed ponad sześciuset lat. Jeśli nie mniej. Historia nie istnieje jako namacalna, jedyna i prawdziwa prawda. Nie jestem pewna, czy rzeczywistość w ogóle daje się kwalifikować w takich kategoriach. Tych prawd są dziesiątki, setki i tysiące. Czasem trochę tych prawd gromadzi się naraz w jednym miejscu.
Jedno czego można być pewnym, to że warto pisać swoją własną historię. Aby w przeciwieństwie do tego biednego wieśniaka, który w 1381 porwał się na stolicę, móc mieć choć udział w kreowaniu tego, co powie o nas przyszłość.

zona thranduila 9

Fascynuje mnie w tym kontekście obecne naiwne oburzenie, że nasze domy nie są przecież całe białe, że kadr instagrama nie obejmuje całego życia, a jedynie jego wyreżyserowany wycinek i że bez makijażu piękności nie są już takie piękne. Chyba nie przyjmujemy, że zapis przeszłości, który serwujemy sobie w muzeach i galeriach jest realistyczny? Czy oburzamy się na Vermeera, że pokazuje schludne wnętrza domów, a na jego obrazie nie ma śladu nocników? Czy ganimy piękno dawnych portretów? Czy naprawdę wierzymy na słowo kronikom? Dzisiejsze kobiety nie są jak jeden mąż długonogimi gładkimi modelkami (nawet długonogie gładkie modelki nie są do końca sobą z okładek), tak samo jak kobiety czasów Rubensa czy Tycjana nie były wszystkie pulchnymi niewiastami z pięknym włosem i całkowitym uzębieniem. I tak dalej. Zmienia się forma i wiadomość, ale środki wyrazu pozostają takie same, choć udoskonalone i (być może?) bardziej demokratyczne.

I na koniec, jak to bywa najczęściej, happy end. Obecne czasy nie są najgorsze. Młodzież nie jest najbardziej rozbestwiona. I przetrwamy koniec świata. Tak jak przetrwaliśmy wszystkie poprzednie końce świata.

zona thranduila 3
zona thranduila 4

| zdjęcia: Katarzyna Terek |

| Podoba Ci się tekst lub zdjęcia? Podziel się w social media lub skomentuj. Dziękuję! |

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top