Picture of Riennahera

Riennahera

8 cech, które musi posiadać dobry fryzjer

Fryzjer jest moim zdaniem jednym z zawodów zaufania publicznego. Pokładasz w nim zaufanie, że to co zrobi Ci na głowie będzie lepsze niż to z czym przychodzisz. Oddajesz w jego uzbrojone w nożyczki ręce to, co masz najcenniejsze. Tak, włosy. Głowę. Wizerunek.

Od włosów zależy w głównej mierze to jak wyglądasz. Możesz być super szprychą, ale z okropnymi włosami i tak wyglądasz jak Pokemon. Chyba, że jesteś Alexą Chung, ale Alexa to boginka czy inna pląsająca nimfa, więc się nie liczy. Możesz być zupełnie przeciętną jednostką, ale dobrze dobrana fryzura sprawia, że wyglądasz słodko, uroczo, charakternie, no ogólnie “jakoś” i Twoje selfie dostaje siedemset lajków (jak ja wczoraj). Jak głosi w swoim sloganie jedna z popularnych w Wielkiej Brytanii marek szamponów, “Życie nie kończy się na włosach, ale warto od nich zacząć”.

Znalezienie dobrego fryzjera jest mniej więcej tak trudne jak znalezienie odpowiedniego partnera życiowego. Dla niektórych nawet trudniejsze, bo męża poznałam jako nastolatka, a fryzjera moich marzeń dopiero dwa lata temu. No i jednak w przypadku wpadek męża można rzucić frazesem “miłość jest ślepa”, a w przypadku fryzjera niepowodzenie nosisz na głowie. Przez wiele tygodni.

W obecnym fryzjerze jestem absolutnie zakochana. Nasze spotkanie było zapisane w gwiazdach, bo kto mógł wiedzieć, że Zaklinacz Mych Włosów będzie prowadził akurat salon naprzeciwko budynku, w którym pracuję.

Co kryje się pod pojęciem „dobry fryzjer”? Kiedy go poznasz, po prostu wiesz. Ale spróbuję wyjaśnić.

1. Dobry fryzjer to taki, który ścina końcówki, gdy prosisz o końcówki. Nie pięć centymetrów, nie piętnaście centymetrów, tylko końcówki. Serio. Końcówki. Nic więcej. Naprawdę.

2. Po wyjściu od dobrego fryzjera cieszysz się, promieniejesz i kroczysz ulicą pewnie niczym gwiazda filmowa. Nie myślisz, że jak się przeczeszesz i umyjesz włosy, to może da się jakoś pokazać ludziom. Może nie jutro, nie pojutrze, ale już za tydzień. Chcesz tańczyć i śpiewać. Z radości nawet nie zakładasz czapki. Chociaż jest zimno i kochasz czapki.

dobry fryzjer1-side

3. Dobry fryzjer wyraża swoją dezaprobatę, jeśli zrobię z włosami coś wyjątkowo głupiego. Czasem powstrzymuję się z szaleństwami, bo boję się co powie, gdy do niego pójdę. A potrafi powiedzieć. Kiedy przyszłam do niego z włosami w łaty we wszystkich odcieniach rudości z kamienną twarzą rzucił “cóż za interesujący pomysł na dwa tygodnie przed ślubem”. I siedział i naprawiał. I naprawił. I pokarał przy wystawianiu rachunku.

4. Kiedy miałam piętnaście lat uważałam, że dobry fryzjer zrobi na głowie to co powiesz, żeby zrobił. I często to właśnie to oznacza (patrz punkt 1). Ale czasem oznacza to, że nie zrobi piętnastolatce trwałej. Nawet jak bardzo go naciska. Bo wiadomo, że ja miałam w głowie ( a potem na głowie…) siano, ale żeby fryzjer?!

5. Zanim poczyni drastyczne zmiany, które podpowiadać mogą Ci hormony, żal po rozstaniu z chłopakiem czy po śmierci kolejnego bohatera “Gry o Tron”, trzy razy się upewnia. Czy na pewno chcę ten kolor, a nie tamten? Dlaczego ten? Dlaczego chcę tyle ściąć włosy? Na pewno chcę? Co mną kieruje? Gdzie to widziałam? Kto mi to zasugerował?

dobry fryzjer 6-side

6. Zapewnia odpowiednią dla Ciebie jakość konwersacji. Mój fryzjer zdobył nawet serce mego męża, który niczym Pan Darcy rozmawia z obcymi ludźmi z grzeczności albo jeśli absolutnie musi. Pamiętam męki jakie nie raz przeżywałam w salonie opowiadając wymyślone rzeczy o wymyślonych wakacjach, bo ktoś bardzo lubił rozmawiać o plaży (a ja akurat wolę zwiedzać). Albo przeprowadzał wywiad środowiskowy na temat pracy, związku i całej historii życia. Niektórzy lubią mówić, inni nie lubią. Dobry fryzjer znajdzie sposób na każdego.

7. Nie wciska szamponu. Zawsze znajdowałam bardzo niekomfortowym ten moment, kiedy fryzjer usilnie stara się wcisnąć Ci produkt firmy, na której produktach pracuje. Oto nie tylko muszę stresować się tym jak będę wyglądać po obcej ingerencji we włosy, ale jeszcze muszę tłumaczyć się czemu nie chcę szamponu za wiele monet. Kiedy mam wiele monet i szampon wydaje się fajny, to sama pytam. Wiem, że nie jest to najlepsza sugestia dotycząca skutecznej sprzedaży, ale zmieniałam już fryzjera z powodu zbyt nachalnego wciskania produktów. Więc nie jest to bez znaczenia.

8. Dobry fryzjer to taki, o którym dużo wiem, bo często go widzę. Bo lubię i nie żywię urazy.

Możesz myśleć, że to nieważne. Możesz myśleć, że kogo obchodzi jakiś fryzjer. Ale któregoś dnia trafisz na swoje przeznaczenie. I wtedy zrozumiesz.

Tak na zakończenie. Jedną z najpopularniejszych wyszukiwanych fraz na blogu jest “polska fryzjerka w Brighton”. Jeśli jakaś jest to sugeruję rozważyć intensywny marketing. A ja tymczasem wracam do macania mojego nowego Boba Pogardy. Bo dobry fryzjer daje szczęście.

Co dobrego robi Twój fryzjer?

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top