cytaty z vonneguta
Riennahera

Riennahera

10 cytatów z Kurta Vonneguta, których znać nie musisz, ale w sumie czemu nie?

Dochodząc do siebie po krótkiej acz intensywnej chorobie, relaksowałam się dziś w wannie czytając krótki zbiór esejów George’a Orwella, który zakupiłam w ten weekend na targu staroci za całego funta. Jeśli jest coś, co kocham bardziej niż cienkie książki, to są to cienkie książki po śmiesznych cenach. I tak sobie leżałam w ciepłej wodzie, Orwell taki mądry (choć właściwie w niewielu rzeczach zgadzam się z jego esejami, bo należą w dużym stopniu do epoki, w której żył) i pomyślałam, że w tej chwili jedynym czego mi brakuje do szczęście jest książka Vonneguta. Sorry, George.

Wybrałam zatem kilka cytatów, które szczególnie podobają mi się w tym konkretnym momencie życia, po tym konkretnym wyjściu z wanny i odłożeniem Orwella między szampon i odżywkę. Jest tego dobra o wiele, wiele więcej, ale nie będę psuć całej zabawy.

I urge you to please notice when you are happy, and exclaim or murmur or think at some point, “If this isn’t nice, I don’t know what is.”
Namawiam was do zauważania, kiedy jesteście szczęśliwi i wykrzyczenia lub wyszeptania lub pomyślenia “Jeśli to nie jest miłe, to nie wiem co jest”
| A Man Without A Country |

True terror is to wake up one morning and discover that your high school class is running the country.
Prawdziwą grozą jest obudzić się pewnego poranka i odkryć, że twój rocznik z liceum rządzi krajem.
(cytowane w druku od 1984, źródło nieznane)

We are what we pretend to be, so we must be careful what we pretend to be.
Jesteśmy tym, kim udajemy, że jesteśmy, więc musimy uważać kogo udajemy.
| Mother Night |

The arts are not a way to make a living. They are a very human way of making life more bearable. Practicing an art, no matter how well or badly, is a way to make your soul grow, for heaven’s sake.
Sztuka to nie jest sposób na zarabianie na życie. To ludzki sposób na sprawienie, żeby życie dało się znieść. Uprawianie sztuki, nie ważne jak dobrze czy źle, jest sposobem na rozwój duszy, na litość boską.
| A Man Without A Country |

Wars would be a lot better, I think, if guys would say to themselves sometimes „Jesus — I’m not going to do that to the enemy. That’s too much.”
Wydaje mi się, że wojny byłyby o wiele lepsze, gdyby chłopaki czasem powiedzieli do siebie “Jezu, nie zrobię tego wrogowi, to już przesada”
| Happy Birthday, Wanda June |

cytaty z vonneguta

You were sick, but now you’re well, and there’s work to do.
Byłeś chory, ale teraz jesteś zdrowy i masz przed sobą pracę do zrobienia.
| Timequake |

Humor is an almost physiological response to fear.
Humor jest niemal fizjologiczną reakcją na strach.
| A Man Without A Country |

Do you realize that all great literature is all about what a bummer it is to be a human being? Isn’t it such a relief to have somebody say that?
Zdajecie sobie sprawę, że cała wielka literatura opowiada o tym jaka to kiszka być człowiekiem? Czyż to nie ulga, że ktoś o tym mówi?
| A Man Without A Country |

I say in speeches that a plausible mission of artists is to make people appreciate being alive at least a little bit. I am then asked if I know of any artists who pulled that off. I reply, 'The Beatles did’.
Mówię w wystąpieniach, że prawdopodobną misją artystów jest sprawienie, by ludzie przynajmniej trochę doceniali to, że żyją. Jestem wtedy pytany czy znam jakichś artystów, którym się to udało. Odpowiadam, że Beatlesom.
| Timequake |

Many people need desperately to receive this message: 'I feel and think much as you do, care about many of the things you care about, although most people do not care about them. You are not alone’.
Wiele osób desperacko potrzebuje usłyszeć tę wiadomość: Czuję i myślę w dużym stopniu tak jak ty, zależy mi na wielu rzeczach, na których tobie zależy, choć większości osób na nich nie zależy. Nie jesteś sam.
| Timequake |

Taka pozytywna wiadomość na koniec tygodnia. Nie jesteśmy sami. Mamy Kurta i siebie.
Jeszcze raz – sorry, George.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

11 thoughts on “10 cytatów z Kurta Vonneguta, których znać nie musisz, ale w sumie czemu nie?”

 1. Moim ulubionym wyimkiem z tego autora jest „Jeśli otworzysz okno, by kochać się z całym światem, umrzesz na zapalenie płuc.” Niestety nie pamiętam, z czego to („Niech pana Bóg błogosławi, panie Rosewater”?)

 2. „Jesteśmy tym, kim udajemy, że jesteśmy, więc musimy uważać kogo udajemy.” – chyba takie przesłanie się gdzieś tam u Ciebie cały czas między słowami przewija, w sensie nie udawania jako celowego odgrywania jakiejś roli, ale w sensie starania się bycia troszkę fajniejszym człowiekiem niż się jest we własnym przekonaniu w gorszych momentach.
  A cytaty z „Człowieka bez ojczyzny” wydają mi się w jakiś sposób odrobinkę pratchettowskie w duchu, tylko trochę więcej u Vonneguta pewnej goryczy, czy może raczej melancholii.

  1. Kiedy Pratchett się rodził Vonnegut zdążył już przeżyć Drezno. Można mu więc wybaczyć pewien smutek. No i raczej Pratchett jest Vonnegutowski niż na odwrót.
   Z tym udawaniem chyba coś rzeczywiście jest na rzeczy.

 3. Nie umiem czytać „dobrych książek”. Takich które zmuszają do myślenia i grają na głębszych uczuciach. Wiem, że to głupie, bo blokuje sobie rozwój, ale po prostu się boję. Są jednak momenty takie jak ten – gdy ktoś pokaże mi mądrość płynące z innej literatury – że mam ochotę jednak sięgnąć po coś więcej. Może więc pora zapoznać się z panem Vonnegutem.

  1. To tak jak ja. Może nie tyle się boję, co po prostu nie umiem przetworzyć tego co czytam. A przede wszystkim nie umiem się skupić na książce jeżeli zaczyna się tak, że niczego nie rozumiem, a to zdaje się dotyczy całej poważnej literatury.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry