Riennahera

Riennahera

Siedmiu wspaniałych czyli ciekawe linki #6

Najtrudniejszym aspektem tworzenia wpisów z siedmioma wartymi polecenia linkami jest liczenie do siedmiu. Przy moich zdolnościach matematycznych to naprawdę nie jest łatwe. Dzisiaj policzyłam jednak dwa razy i wygląda na to, że wszystko się zgadza. Zatem przejdźmy do sedna.

Tekst trochę o tożsamości, a trochę o tym, że każdy może sobie być kim chce i nic Ci do tego. A jeśli na wakacjach przedstawiasz się jako osoba z Kanady, chociaż w rubryce urodzenia widnieje polskie miasto, to nie oznacza wcale, że Polską gardzisz i próbujesz się Jej wyprzeć.
Sama staram się w ogóle nie przedstawiać, bo określenie kim się czuję brzmiałoby mniej więcej “pochodząca z Polski osoba z Londynu z sercem na zawsze zawsze najwierniejszym Szkocji”. Lepiej zatkać się lodami, nie?

Na jakie jedzenie był na świecie szał w roku, w którym się urodziliście? W moim przypadku to czekoladowa trufla. Oczywiście trzeba brać poprawkę, że akurat w Polsce taka trufla mogła być ciężej osiągalna, ale i tak się identyfikuję z okrągłą kulką z czekolady. Co jednak interesuje mnie bardziej, to fakt, że ktoś wymyśla za nas co będziemy jeść. I fakt, że na chwilę obecną kocham tosty z awokado bardziej niż jakiekolwiek inne jedzenie, nie wynika specjalnie z mojego wyrafinowanego gustu. To trend na 2016…

Jako młoda nastolatka pisałam fanfiki wiedźminskie, w których jednym z bohaterów był elf z imieniem pożyczonym od pewnego leku na depresję. Nie widziałam w tym niczego dziwnego, to imię brzmiało niezwykle godnie. Dlatego też w ogóle nie zdziwiłam się, kiedy natrafiłam na test pod tytułem “nazwa leku czy elf z Tolkiena”. Powodzenia. Bez znajomości Silmarillionu łatwo nie będzie. Na szczęście ja mam w życiu za dużo czasu i wiem jak nazywa się ojciec Thranduila…

To, że historię piszę się na potrzeby współczesne z perspektywy dowolnej wiodącej w danym momencie ideologii jest oczywistą oczywistością. Fakt, że podobne interesy i tendencyjność odcisnęły swoje piętno na biologii jest mniejszą oczywistością.  Polecam artykuł o tym, że zwierzęta zachowują się o wiele mniej “po bożemu” niż niektórzy by chcieli, a homoseksualizm i zagadnienia genderowe są w świecie natury…no, naturalne. Badumts.

Jeśli gubisz się czasem w fabule powieści, bo nie wiesz kto to jest ten “second cousin once removed”, łap ściągę z nazewnictwa powiązań siódmej wody po kisielu w języku angielskim. Proste? Wcale. Ale Jane Austen od razu robi się jakaś bardziej zrozumiała.

Tumblr dla lingwistów. Jeśli siedzenie nad mapą Europy z naniesionymi informacjami jak języku danego rejonu mówi się na szopa brzmi jak fajny sposób na wieczór, ten tumblr jest dla Ciebie. Dowiesz się też, że kwiat to po turecku çiçek, jak różnych miejscach w Europie wymawia się “g” i że podobieństwo angielskiego “much” do hiszpańskiego “mucho” jest czysto przypadkowe. Ten tumblr to dobro.

Według artykułu, potrzeba tylko tysiąca oddanych, wiernych fanów, żeby zacząć na poważnie utrzymywać się ze swojej twórczości. Ale takich naprawdę wiernych, którzy gotowi są płacić przynajmniej raz w roku przynajmniej swoją dniówkę za to co piszesz/malujesz/grasz czy co tam jeszcze robisz. Artykuł dowodzi, że zgromadzenie wokół siebie takiej społeczności jest stosunkowo łatwe i na odpowiednio bliskim kontakcie z tymi fanami można zbudować sobie profesjonalnie artystyczne życie. Koncept ciekawy, oczywiście przy założeniu autora, że dniówka fana wynosi około $100. Ja tam w swoje zdolności w tej kwestii wierzę średnio (do dziś uważam, że na Patronite wspierałaby mnie pewnie mama, babcia i teściowa), ale może jakiś artysta ma ochotę spróbować?

PS Piszesz coś fajnego? Masz bloga? Trzymasz w zanadrzu ciekawe linki? Podziel się! Możesz trafić do kolejnego wpisu albo pomóc w jego stworzeniu.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

17 thoughts on “Siedmiu wspaniałych czyli ciekawe linki #6”

 1. Urodziłam się w Roku Wegeburgera. To dobra wiadomość, lubię wegetariańskie burgery. Gorzej ma mój urodzony w Roku Starbunia brat, który z kaw akceptuje jedynie espresso, a dodatki smakowe uważa za zbrodnię na kawie.

 2. Kiwi? Nie wierzę! Rodzice pewnie mnie oklamywali przez całe życie, zresztą od zawsze czułam, że jestem dużo młodsza niż mi wmawiają… Ja przecież jestem spod znaku czekolady, w moich żyłach płynie czekolada, oddycham czekoladą! Oraz właśnie się nią opycham…

 3. cóż za prawdziwy tekst odnośnie obywatelstwa. To są między innymi te momenty, gdzie cieszę się, że w połowie przebywam z ludźmi mniej lub bardziej związanych z podróżowaniem, i tej nie podróżniczej połowie, ale ogólnie rzecz biorąc tolerancyjnych

  a cd chwalenia się to zbytnio nie ma, bo ostatnio trochę go zapomniałam ale własny zakątek też mam i na dniach coś napiszę. Promiss – femalepilot.wordpress.com

  1. kiedy ty się urodziłaś, ja byłam już w pełni oddana modzie na chrupki. boże, jaka jestem stara :>

 4. Dziękuję za polecenie linku na temat obywatelstwa. 🙂 Cieszę się, że się ze mną zgadzasz i mam nadzieję, że im więcej ludzi dotrze to wpisu to tym więcej ludzi zastanowi się podwójnie zanim zacznie komuś wytykać jego pochodzenie i tożsamość 🙂

  Pozdrawiam, Ania.

 5. Basia Małecka

  Jestem raczej z tych, co wolą w milczeniu pochłaniać Twoją twórczość niż udzielać się w dyskusjach pod postami. Mój pierwszy komentarz tutaj może zabrzmieć haniebnie, jak chamska reklama, choć fajnie byłoby gdyby osoba, która miała wielki wpływ na rozwój (a przede wszystkim zmartwychwstanie) i zmianę mojego bloga, przeczytała te skromne wypociny.
  Dzięki Rien, że jesteś. Nie przestawaj tworzyć!
  http://pisanemiodem.blogspot.com/

 6. Czy ja się identyfikuje z penne w pomidorowym sosie z vódką? Hm raczej nie 🙂 Ciekawe zestawienie 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top