waga1
Picture of Riennahera

Riennahera

Ile waży prawdziwa kobieta?

Weszłam do internetu. 

To zdanie zawiera już w sobie przejmującą grozę. Jest tym słynnym trzęsieniem ziemi Hitchcocka. Od teraz napięcie może tylko rosnąć. I zapewniam, że będzie. 

Weszłam do internetu, szukając informacji o Dodzie. (a nie mówiłam?)

So sue me. Niech rzuci kamieniem kto nigdy nie szukał niczego niemądrego, nie przeglądał zdjęć byłego i byłego obecnej byłego i jeszcze jego byłych i tak dalej. Kto nigdy nie wszedł na Pudelka i nie chciał wiedzieć ile żon miał Michał Wiśniewski albo sukienkę z jakiego jedzenia miała na sobie ostatnio Lady Gaga. 

Myślałam, że Doda została porwana przez kosmitów, więc musiałam sprawdzić, że jednak ma się dobrze. I tym sposobem trafiłam na ARTYKUŁ. 

Asia, która profesjonalnie zajmuje się m.in. moim blogiem, sugeruje od dawna, żebym nazywała wpisy/posty/teksty właśnie artykułami, aby nadać im odpowiedni status i dodać powagi, a ja zawsze się wstydzę. Od tej pory będę je nazywać chyba rozprawami, skoro artykułami zwiemy takie toksyczne steki bzdur i kłamstw, o jakich zaraz napiszę. Na chwilę starczy jadu, kolejna dostawa wkrótce. 

Artykuł dotyczył wagi polskich gwiazd. Dody też. Jestem tylko człowiekiem, często błądzę, więc przeczytałam go. I jeszcze trzy czy cztery kolejne.

Oto wnioski: 

Prawdziwa kobieta waży mniej niż sześćdziesiąt kilo.

Mieści się w przedziale 49-56.

Nie mniej, bo przecież promocja anoreksji. I nie więcej, bo oczywiście, że nie. 

Jest kilka okoliczności łagodzących. 

Jeśli jest wysoką matką gromadki dzieci z wielką pewnością siebie i aspiracjami do ciałopozytywności, to wtedy może być 60. 

Jeśli przez lata skakała jej waga, prasa czujnie obserwowała i komentowała jej wygląd, a portale plotkarskie określały ją mianem dorodnej, gdy kobieta zrzuciła wiele kilogramów, to ewentualnie może ważyć 62.

Żadna kobieta nie waży nigdy więcej niż 65 kg.

Tak powiedział internet. To musi być prawda. 

To jest w sumie niesamowite, że zdecydowana większość polskich celebrytek waży tyle samo co Anna Lewandowska i Ewa Chodakowska. To musi być ciężki biznes, trenować kobiety, skoro one wszystkie ważą pięćdziesiąt kilka kilogramów i same z powodzeniem mogłyby być trenerkami. 

Ja wiem, że w obecnym klimacie w sieci jakiekolwiek komentowanie wagi albo jest zazdrością, albo fatfobią, albo niewystarczającą ciałopozytywnością i najlepiej nie pisać niczego. Ale jednak piszę. Bo mnie to wkurza. Bo czy wiemy ile waży prawdziwy mężczyzna? Czy kogokolwiek to obchodzi? Nie bardzo, prawda? 

Czy przemawia przeze mnie zazdrość? O matko. Oczywiście. Bo jak ważę trochę więcej przed okresem, to już nie jestem prawdziwą kobietą. Wg internetu Magda Gessler waży tyle co ja. Muszę mieć bardzo dużą dysmorfię. Albo bardzo ciężką budowę. 

Totalnie nie mam bólu pupy, że ktoś jest za chudy, za gruby czy jakikolwiek. Ja tam akurat uważam, że wszystkie panie celebrytki wyglądają fajnie, nie wyłączając Magdy Gessler. Niektóre mają ciała mniejsze, inne większe, bo takie jest życie. Wszystkie ciała są wartościowe. Mam ból, że w całej afirmacji i pozytywności wciąż serwuje nam się widełki. Nawet ewidentnie większe ciała nie mogą powiedzieć “oto jestem jaka jestem i to jaka jestem jest dobre”. Nawet wielkie osobowości uważają, że powinny zmieścić się w widełkach. 

Ja mam ponad trzydzieści lat. Mnie to nie skrzywdzi już za bardzo. Ale tworzymy absurdalną, idiotyczną narrację, w której wszyscy kłamią, żeby kreować wizerunek. W której mamy widełki ile wolno ważyć i są to widełki bardzo wąskie. I w której padają zdania “X zaczynając karierę ważyła 10 kg więcej, ale w końcu WZIĘŁA SIĘ ZA SIEBIE”. 

Widzisz, ja ważę tyle co rzekomo ważyła X zaczynając karierę. I wzięłam się za siebie. Nigdy w życiu nie miałam takiej kondycji jak teraz. Mam najlepszy w życiu czas na kilometr. Słodycze jem okazjonalnie. A im lepszą mam kondycję, tym więcej ważę. Kilo pierza waży tyle samo co kilo ołowiu, ale jednak wyglądają inaczej, prawda? 

Zastanawiam się czy angielskojęzyczny internet jest pod tym względem nieco łagodniejszy. I chyba jest. Chyba w funtach i kamieniach liczby przerażają nieco mniej. Wiecie kto jeszcze waży tyle co Magda Gessler? Podobno Beyoncé. 

Ile waży prawdziwa kobieta? Ile tylko chce i jak się dobrze czuje. 45 albo 55, albo 65 albo 85.  Albo więcej. Albo mniej. To nie ma znaczenia. Bo ma te numerki gdzieś, a jeśli już się nimi dzieli, to nie kłamie. Bo waga nie jest aspiracją ani wyznacznikiem wartości. To znaczy, nie powinna być. Bo obecnie jak najbardziej jest. Ale nie zamierzam się temu systemowi wartości poddawać i odpuszczać mu wytykania bzdur. 

Czy chciałabym ważyć mniej? No, kilka kilogramów w dół nie zabolałoby, jeśli oznaczałoby to mniej wypukły brzuch, taki jaki chciałabym mieć. Ale jeszcze bardziej niż mieć ładny brzuch, chciałabym być seksowna, zdolna i bogata jak Beyoncé.  

Nawet gdybym miała ważyć SZEŚĆDZIESIĄT SZEŚĆ KILO. 

(Ha ha)

(I tak już tyle ważę)

(Mocy bijąsej, przybywaj!)

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top