Czasami trzeba wyjechać daleko, żeby docenić miejsce, z którego się pochodzi. Kiedy wyjeżdżałam na studia Gdańsk wydawał mi się strasznie nudny. Nawet moje ulubione lasy na Morenie były już przechodzone tyle razy, że nie wywoływały dawnych emocji.

Teraz, kiedy mam okazję odwiedzać rodzinne strony najwyżej kilka razy w roku nie zwracam uwagi na nudną codzienność i zachwycają mnie najdziwniejsze rzeczy. Na przykład to, że dzika łąka w środku osiedla zarosła zielskiem i jest teraz niczym suchego przestwór oceanu (jako nastolatka kochałam się w Mickiewiczu, niestety zdaję sobie sprawę z ogromu tej tragedii). Albo, że z okazji remontu SKMki wbrew jakimkolwiek zasadom bezpieczeństwa na cały peron zostawiono jedną lampę i schodząc do tunelu człowiek czuje się, jakby wstępował w pierwszy krąg piekła. W sensie, że fajnie i mrocznie (dopóki się nie wyrżnie). A w końcu, że jakiś popapraniec nabazgrał na wejściu do tunelu hasło, którego sensu nie rozumiem za grosz, ale chwyta mnie za serce i tarmosi. Ten mural (bo z takim poetyckim przekazem to przecież już nie zwykły bohomaz, a dzieło sztuki nowoczesnej) bije na głowę nawet edynburski majstersztyk głoszący, że ’Krzysztof Ibisz to przychlejus’.

Moje rodzinne miasto jest jak moja najlepsza koleżanka z liceum. Rozmawiamy ze sobą tylko kiedy przyjeżdżam, ale już po chwili dokładnie rozumie co się dzieje w moim życiu i zawsze pamięta co lubię.

mieli my kości mykerinosa

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

23 thoughts on “Mieli my kości Mykerinosa”

  1. Mnie też owy napis chwyta za serce, musiał go wymyślić jakiś znawca historii starożytnej będący w głębokiej rozpaczy… 😉 A co do Mickiewicza to ja się nadal w nim kocham i nic nie zapowiada, by miało się to zmienić.

  2. mykerinos z egipskiego men-kau-re – Trwała-jest-moc-duszy-re (boskiej-światłości). być może chodzi tu o to, że autor (podmiot zbiorowy), posiadał ongiś kościec, kość, kręgosłup moralny owej boskiej światłości i w ferworze losów tę/tą światłość zagubił? sprawa może mieć się podobnie jak w cytacie „miałeś chamie złoty róg”. wołanie nie znanego nam jeszcze autora do ogółu, o opamiętanie się – zatrzymanie i być może prośba o odszukanie tejże kości. piękna myśl, aż chce się zacytować; „jedźmy, nikt nie woła.”.

  3. Zdradzisz na którym skmkowym dworcu można podziwiać to dumne hasło? 😛 aż mnie zainteresowało a że codziennie kursuję chylonia-politechnika to aż se obejrzę 😀

  4. Wikipedia twierdzi, że sarkofag Mykerinosa zatonął wraz z hiszpańskim statkiem podczas podróży do Europy. Może to jakiś sfrustrowany stratą Hiszpan się wyżalił (:

  5. Mieli my kości jest w paru miejscach…cieszę się że nie tylko ja zwróciłam uwagę na to hasło. Jedna z moich ulubionych drobnostek z Gdańska 🙂 pozdrawiam 🙂

  6. Też zwróciłam uwagę na to hasło. Znajduje się ono tuż przy samej ulicy, na ścianie budynku, dlatego łatwo jest mi je dostrzec gdy jadę autobusem. Jest takie tajemnicze… ma coś w sobie, co sprawia że podoba mi się i przemawia do mnie. Jestem ciekawa jaka historia się za tym kryje.

  7. Zgadza sie jest tez na budynku przy glownej…liternictwo obrzydliwe,zdegenerowane swietnie wyraza czas przeszly owej swietnosci…aparat zastapil kulture…stala sie forma grzecznosciowa,kategoria w sekcji rozrywka&sztuka…czeka nas zaglada na rzecz maszyny…osteoporoza…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top