283574_10151182727164166_1935117283_n
Picture of Riennahera

Riennahera

Blogi modowe i reklamodawcy czyli kilka słów o profesjonalizmie

Co jakiś czas na maile blogerek/szafiarek spływają kuriozalne propozycje współpracy. Spływały kilka lat temu, spływają obecnie i chociaż chciałabym być w tej kwestii optymistką, to obawiam się, że spływać będą. Wbrew pozorom nie chcę jednak tym razem pisać o marketingowo-pijarowych dziwolągach, bo na ten temat powiedziano już sporo. Chciałabym natomiast rozwinąć temat reakcji na podobne propozycje, które obserwuję w moim wycinku blogosfery.

Od razu stwierdzę, że reakcja niektórych bywa histeryczna. ‘Co oni sobie myślą?!’, ‘ha ha ha ha’, ‘żenada’, ‘już ja tej babce odpiszę tak, że jej w pięty pójdzie’ i tak dalej to naprawdę BARDZO stonowane przykłady. Zdaję sobie sprawę, że mam małe doświadczenie w kwestii reklam i dopiero od kilku miesięcy dostaję częściej jakiekolwiek istotniejsze propozycje reklamowe. Mam jednak 1,5 roku doświadczenia w pracy, która opiera się głównie na kontakcie mailowym. I chociaż notorycznie mieszam coś w fakturach i 2 + 2 równa się dla mnie nawet nie 5, a 13, obsługa klienta jest moją naprawdę mocną stroną. I dyskusje na temat tego, jak ktoś odpyskował czy pojechał po potencjalnym reklamodawcy, a potem się z niego naśmiewa, są dla mnie bardzo rozczarowujące.

Osoby, które do nas piszą są też ludźmi. Czasami chcą zrobić z blogera tanią siłę roboczą, a czasami nie wiedzą po prostu jak się za to zabrać. Zgodzę się, że powinni wiedzieć, ale zdarza się i trudno. Niektórzy mają w poważaniu potrzeby blogera i chcą z niego zrobić swój słup reklamowy za darmo, ale inni, wychodzący z nieatrakcyjną propozycją, potrafią zmienić podejście jeśli się z nimi porozmawia.

Oczywiście blog to nasza przestrzeń, nie firma z szefem, który wścieknie się jeśli stracimy klienta i możemy z naszym blogiem robić co chcemy. Osobiście staram się przenosić standardy z pracy do moich blogowych kontaktów. Bo wolałabym być postrzegana jako ‘ta blogerka, która rzetelnie wyjaśniła czego chce lub czego nie chce po czym dostosowaliśmy ofertę lub zrezygnowaliśmy’ niż ‘ta co odpisała mi tak, że poszło mi w pięty’. Poza tym, nie oszukujmy się, to nie jest tak, że wyrażane przez nas (nawet na prywatnych forach) opinie nie przedostają się na zewnątrz.

Nie miałam okazji być na wielu 'oficjalnych’ blogowych spotkaniach, do tej pory było to w sumie tylko Blog Forum Gdańsk. Nie mam zatem możliwości porównania czy na innych zlotach równie powszechne jest śmianie się z szafiarek. Z tych histerycznych reakcji, między innymi ( ‘sprzedawanie się za jeansy’ to kwestia na osobną dyskusję, poza tym nie do końca zgadzam się z całą krytyką w tej kwestii). Termin szafiarka często stosowany jest jako określenie pejoratywne i to nie dlatego, że inni nie cenią szafiarskiego contentu, tylko dlatego, że postrzegają blogerki jako niezrównoważone. Nie jest to wcale fajne uczucie siedzieć na sali wśród kilkuset innych osób i obrywać w ramach odpowiedzialności zbiorowej. Przynajmniej mnie to nie kręci.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

Scroll to Top