Często zadajeci pytania dotyczące kwestii znajomości języka i wyjazdu do Wielkiej Brytanii. Sporo osób interesuje jak wyglądała moja nauka, na jakim poziomie znałam język i czy ciężko było mi sobie poradzić w życiu codziennym. Postanowiłam zatem zebrać odpowiedzi w jeden tekst.

 

Kiedy zaczęłam się uczyć?

 

W przedszkolu. Na tamtym etapie były to oczywiście zupełnie podstawowe zajęcia i traktowałam je jak zabawę, ale lubiłam je tak bardzo, że do dzisiaj pamiętam jak na nie czekałam i jak mnie cieszyły. Wielką frajdę sprawiały mi też programy do nauki języka takie jak Muzzy in Gondoland. W sumie jak z większością rzeczy najlepiej zaczynać naukę jak najwcześniej, w przypadku języków jest to o tyle ważne, że uczymy się wtedy bardziej naturalnie. Sama zdecydowanie chcę, żeby moje dzieci były dwujęzyczne. Oczywiście dzieci są różne, znałam malutkiego pół-Polaka pół-Japończyka, który sypał ciętymi ripostami jak z rękawa, ale też polsko-włoskiego chłopca, który zaczął mówić bardzo późno. Ale w końcu zaczął.

Na angielski chodziłam potem przez wszystkie klasy aż do matury, ale im byłam starsza tym bardziej nie chciało mi się uczyć. Tym ważniejsze były te wszystkie wcześniejsze lata, kiedy nauka była zabawą, a wszystko wchodziło do głowy jakoś tak samo i zostawało w niej na długi czas.

Równie ważne co kursy uważam nasiąkanie językiem poprzez hobby. Naprawdę wiele można się nauczyć rąbiąc dzień w dzień w ulubioną grę komputerową. Zresztą, nie chodzi tylko o język. Pod koniec liceum uwielbiałam grać w Medieval Total War. Na pierwszym roku studiów na zajęciach ze średniowiecza moja znajomość krain we Francji była nie do pobicia. Sporo dało mi też oglądanie niedostępnych po polsku anime i moja ulubiona karcianka Magic the Gathering. Człowiek potrafi naprawdę dużo się nauczyć, żeby zagłębić interesujący temat.

 

StateoftheHouseofPlantangnet

Czy znałam angielski bardzo dobrze w momencie wyjazdu?

 

Myślę, że tak, o czym świadczy fakt, że dostałam się na studia na brytyjskiej uczelni. Wymagania językowe nie były jakieś wybitne, bo wystarczyło CAE zdane na C, ale sam proces aplikacji aż do momentu otrzymania listu z potwierdzeniem przyjęcia był większym wyzwaniem niż jakaśtam matura czy CAE. Tym bardziej, że w międzyczasie zmieniłam zdanie co do tego, która uczelnia jest moim preferowanym wyborem i musiałam załatwiać zmianę w centralnym systemie aplikacji oraz na uczelni.

Przyznaję, pierwszy rok nie należał do najłatwiejszych, nie rozumiałam tak z jednej czwartej słów w podręcznikach i nie należałam do najbłyskotliwszych osób na roku czy w kręgu znajomych, przynajmniej na początku. Ale do najgłupszych też nie, odzywałam się podczas prawie każdych zajęć (nie oszukujmy się, zajęcia na dziewiątą rano w piątki po czwartkowych imprezach były koszmarem), a po kilku miesiącach nauczyłam się nawet być złośliwa. Dzisiaj passive-aggressive to moje drugie imię 😉

Prawdą jest jednak, że większości języka nauczyłam się na miejscu. Kursy dały mi solidną podstawę, ale codzienne zajęcia po angielsku, wychodzenie na piwo po angielsku, telewizja po angielsku, współlokatorzy po angielsku nauczyli mnie płynności, pewności siebie i naturalności. Wiesz, że znasz język bardzo dobrze, kiedy bez mrugnięcia okiem potrafisz wciskać kit.

 

Jak wygląda w praktyce życie codziennie?

 

Przede wszystkim – udzie nie czyhają na Twoje potknięcia językowe. Może mam jakieś niebywałe szczęście, ale nikt nigdy nie był dla mnie niemiły, bo angielski nie jest moim pierwszym językiem i nie potrafiłam czegoś powiedzieć. Na studiach raz ktoś przy piwie zaśmiał się z tego jak mówię i został mocno skrytykowany przez resztę towarzystwa. Ale może serio mam szczęście.

Myślę, że kluczem do sukcesu jest uzmysłowienie sobie, że tak naprawdę nikogo nie obchodzą nasze drobne błędy i nikt nie będzie nas rozliczał z zastosowania odpowiedniego czasu czy conditionala. Tak, obawiam się, że to prawda. Conditionale nikogo nie obchodzą. No, może na egzaminie z conditionali, ale nie jak sprzedaje Ci kanapkę, albo pyta w barze kto stawia następną kolejkę.

W jakim języku myślę?

 

Duża część myślenia wiąże się z odczuciami, które nie potrzebują języka ani specjalnej werbalizacji. W pozostałych przypadkach myślę zarówno po polsku jak i po angielsku, kwestia sytuacji. Czasem śnię po angielsku.

Czy na co dzień mówię po angielsku czy trzymam się języka polskiego?

 

To pytanie jest ciekawe (nie tylko z powodu sposobu sformułowania myśli). Odpowiedź wydaje mi się oczywista, że skoro pracuję w Anglii to mówię po angielsku, a w domu, mieszkając z moim partnerem Polakiem, mówię po polsku. Jest to natomiast kwestia, która bardzo często zastanawia moich znajomych Brytyjczyków. Wielu osobom, które nie słyszały jak mówię po polsku, nie mieści się w głowie, że rozmawiam z nimi cały dzień po angielsku, a potem wchodzę do domu i zmieniam język. Miny szefów i współpracowników, kiedy pierwszy raz rozmawiam przez telefon z klientem, który też mówi po polsku (a tacy zdarzają się coraz częściej) – bezcenne.

 

Czy uważam, że mam ładny akcent?

 

Uważam, że mam dni, kiedy nikt nie zastanawia się skąd jestem i dni, kiedy mówię jak najgorszy melepeta i brakuje mi słów. Chciałabym móc powiedzieć, że tych pierwszych jest więcej, ale to jest totalnie nieprzewidywalne.
Umiem za to ładnie naśladować szkocki akcent, kiedy się postaram.

Tyle ode mnie. Jeśli macie jakieś pytania albo marzycie o wyjeździe i macie wątpliwości, piszcie. Postaram się pomóc.

 

PS Jeśli spodobał Ci się ten wpis, ten o rzeczach, których nie nauczysz się na kursie językowym też może Ci się spodobać.

 

londynskiautobus

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

182 thoughts on “Wyjazd do UK – moja nauka języka”

 1. Bardzo Ci dziękuję za ten wpis – dzięki niemu dowiedziałam się bowiem, że mój przyszły mąż NIE ZNA MUZZY’ego i nie wiem, jak mam z tym dalej żyć 😀

   1. Wiesz, wyczytałam na Wikipedii, iż program był emitowany w Polsce w 1995 roku, tylko. O ile to informacja prawdziwa – bo może być niekompletna – byliśmy prawdziwymi szczęśliwcami 😉

 2. Ooo, szkocki akcent, ja też chcę!
  A powiedz, czy masz wrażenie że masz trochę inną osobowość w zależności od języka, w którym mówisz? Ja jestem na przykład dużo grzeczniejsza w wersji francuskojęzycznej, i jakoś tak wszystko załatwiam naokoło, zamiast walić prosto z mostu…
  Zadaję to pytanie od czasu do czasu dwu- lub wielojęzycznym osobom, część w ogóle nie wie, o co chodzi, a jeden tłumacz wykrzyknął, że przecież to oczywiste i o co w ogóle pytam. Tym bardziej mnie to ciekawi…

  1. To są delikatne zmiany, ale są. Może też związane są z osobami i miejscem, a język to jeden z czynników. Np. w Londynie bywam wredna na ulicy, bo dużo osób bywa wrednymi na ulicy. Ogólnie nie daję sobie w kaszę dmuchać i jakoś się bardziej stawiam. Ale po polsku dużo więcej przeklinam. Łatwiej też mi idzie small talk, po angielsku po prostu mi się nie chce. Także jezyk generuje jakieś zachowania, na pewno.

   1. Magda, bo język w pewnym stopniu kształtuje nasze postrzeganie świata. Zajmuje się tym językoznawstwo kognitywne, bardzo ciekawa dziedzina 🙂
    A podobno dzieci dwujęzyczne później zaczynają mówić niż jednojęzyczne, tak a propos polsko-włoskiego dziecka, i nie należy się tym absolutnie przejmować.

 3. Jazzberry Spring

  Hej!
  Mam pytanie właściwie niezwiązane z tematem posta – jak podoba Ci się Anglia w porównaniu ze Szkocją? Mieszkałam w Londynie, teraz mieszkam w Edyburgu, dlatego zastanawia mnie jakie różnice widzisz w stylu życia, zachowaniu ludzi itp! Byłoby świetnie gdybyś napisała na ten temat post!
  Pozdrawiam, Klaudia

  1. Wspaniały pomysł! Zdecydowaniem popieram i również zachęcam Cię Riennahero do przemyślenia i napisania czegoś takiego.

 4. Uczę się w liceum i po maturze na pewno wyjeżdżam do Anglii, najbardziej marzy mi się Londyn. Przydatny artykuł 🙂

 5. O widzisz, a mnie zdarzyło się w US usłyszeć, że nie można zrozumieć, o co mi chodzi, i to pewnie dlatego, że mój angielski jest taki słaby (żyję i pracuję po angielsku, TOEFLe i wszelkie podobne mam za sobą, nie wspominając o procesach rekrutacji i napisanych pracach) – przy czym reakcją otoczenia nie było „ty patafianie zawszony”, tylko „ooo, ale teraz powiedziałeś!”. Szczęśliwie, ta sama osoba minutę później użyła konstrukcji „I should of known”, co zupełnie pozwoliło mi nie przejmować się tą uwagą ;). Niemniej trzeba pamiętać, że palanty znajdują się dosłownie wszędzie i zawsze znajdzie się taki, który będzie się czepiał nie tego, co trzeba. Grunt to nie przejmować się!

  1. A nie przesłyszało ci się? „I should’ve known” wypowiedziane brzmi nieco jak „I should of known”.

   1. Nie przesłyszało mi się, bo zwrot został napisany. Właśnie dlatego, że to brzmi podobnie, co poniektórzy Amerykanie z kiepską znajomością angielskiej gramatyki robią ten błąd 😉

    1. To jest jeden ze sztandarowych przykładów błędów, którze robią native speakers. Zaraz obok you’re i your, now i know oraz kilku innych. W sumie to też jedna z oznak, że mówisz w danym języku naturalnie, kiedy zaczynasz robić podobne błędy. Zaraz po przyjeździe do UK nie rozumiałam, jak w ogóle można robić podobne błędy.

     1. Mnie ten błąd nawet mieści się w głowie, to znaczy potrafię go prześledzić, ale znajduje się w tej samej kategorii, w której znajdują się ci, co mylą „przynajmniej” z „bynajmniej” i „włanczają” światło. To nie jest najlepsza kategoria, ani znak płynności w języku, tylko raczej znak na to, że ktoś nie skończył szkoły podstawowej (tudzież powinien był nie skończyć). Po polsku mówię naturalnie, ale takie byki nigdy mi się nie zdarzają 🙂

 6. Thoughts Blender

  Podpisuję się rękoma i nogami pod tym sformułowaniem, że nikt nie czeka na Twoje błędy językowe. Mieszkam od kilku miesięcy w Stanach i jakoś nikt mi nigdy na błędy nie zwracał uwagi, a raczej wszyscy mówią z uznaniem o tym, że mówię tak płynnie w obcym języku. Myślę, że nasze obawy przed poprawnością gramatyczną to niestety pokłosie sposobu nauczania angielskiego – to ciągłe tłuczenie czasów i gramatyki. Nie stawia się nacisku na komunikację, na umiejętność wyrażenia się w danym języku, tylko na to, czy się użyło odpowiedniego zaimka lub czasu. Pokazałam kiedyś mojej koleżance – nauczycielce testy i podręczniki z których uczyłam się do CPE i była w szoku, że w ogóle w ten sposób się nauczyłam języka. Ze względu na liczbę imigrantów w Stanach zdarza się, że do szkoły podstawowej trafiają dzieci, które nie umieją nic powiedzieć po angielsku i dopiero wówczas zaczyna się dla nich nauka języka. Nauczycielom mówi się, żeby nie tłukli z dziećmi gramatyki tylko żeby zachęcali je po prostu do mówienia i uczyli je języka metodą prób i błędów. Myślę, że to najbardziej efektywny sposób.

 7. A czy sadzisz, ze mozna w miare realnie okreslic swoj poziom jezyka wlaczajac na yt jakies tam pierdoly typu 50 people 1 question, wybierajac miejscowosci angielskie i po prostu rozumiejac co oni gadaja? tak z ulicy, teraz. Bo jest poglad, ze jak ktos zna ang tylko ze szkoly to przezyje szok. Wiec czy takie nagarnia uliczne cos dadza?

  1. Myślę, że nie. Ale na pewno to przydatne narzędzie do nauki. Cokolwiek robi się w domowym zaciszu trzeba wypróbować na żywo, z prawdziwymi osobami, bez chwili na zatrzymanie.

 8. Od dwóch lat mieszkam w Irlandii Pólnocnej i to co napisalas brzmi dla mnie strasznie znajomo. Uwielbiam jak napisalas, ze „po kilku miesiacach nauczylas sie byc zlosliwa”, zdecydowanie moge to odniesc do siebie. Nie mam niestety zadnych kompromitujacych historii (to znaczy na pewno jakies byly, ale je wyparlam z pamieci) za to nigdy nie zapomne jak na pierwszych zakupach pani w sklepie zapytala czy chce siatke a ja nie moglam kompletnie zrozumiec o co jej chodzi – po prawie 20 latach nauki jezyka to dla mnie byl straszny szok, ze nie potrafie sie dogadac w tak prostej sytuacji. Teraz z reguly sie dogaduje, chociaz z jakoscia konwersacji bywa roznie. Napisalas ze small talk po angielsku Ci nie wychodzi, ja mam wrecz przeciwnie, nie potrafie gawedzic o niczym po polsku za to po angielsku moge gadac ile wlezie, bo sie chyba po prostu nauczylam tutaj jak to robic.
  Tak na marginesie (i nawiazujac do Twojego wpisu o pierwszym wrazeniu) to kiedys Cie nie lubilam czytac ale wchodzilam na Twojego bloga regularnie, bo podobaly mi sie zdjecia i ubrania. Na jakis czas w ogole stracilam zainteresowanie blogami a teraz wrocilam (bo sama zastanawiam sie na pisaniem, jako ze grafomania to moje drugie imie tylko ze nie wiem jak zaczac i tak dalej) i z zaskoczeniem stwierdzam ze nie moge sie oderwac. Wiec ide czytac Cie dalej.

  1. Nie pisałam, że small talk nie wychodzi mi po angielsku. Nie wychodzi mi w żadnym języku, I don’t give a fuck w Polsce, UK, Francji czy na Malcie 😉

   Cieszę się, że się przekonałaś do bloga!

 9. Czesc, a ja wlasnie jestem w mojej nowej pracy w Woking;) i połowy tego co ludzie do mnie mówią nie rozumiem i czuje sie jak tępak 😉 i wciaz mam nadzieje ze z czasem bedzie lepiej 😉 pozdrawiam wszystkich którzy byli lub sa w tej sytuacji 😉 😉

 10. Wyjechalam do UK (na szesc miesiecy – haha) 10 lat temu i przypadkowo, od poczatku mieszkalam z towarzystwem anglojezycznym. Moja baza nauki jezyka, bylo to co wynioslam z podstawowki, kilka lat tlumaczenia tekstow piosenek i czytanie ksiazek po angielsku.
  Pomimo nauki angieskiego w podstatwowce, liceum i na studiach – nie moglam sie przemoc do mowienia po angielsku przez dlugi czas po przyjezdzie (Ze niepoprwnie, toporniz, z akcentem), dokad nie dostalam pracy w sklepie i MUSIALAM rozmawiac z ludzmi. Niestety moi polscy znajomi sie porozjezdzali i o zgrozo – obecnie lepiej mi wychodzi komunikacja po angielsku niz po polsku! Mysle po angielsku i snie po angielsku i bardzo mi brakuje kontaktu z jezykiem polskim (bo naprawde nie chce byc jak nowobagacka z lat 90, co to pojechala do NY na miesiec i przyjechala z hamerykanskim akcentem i zapomniala polowy slow po polsku!).

  Ale masz racje – ludzie na ogol nie zwracaja uwagi na to jakiego czasu uzylas, duzo wazniejsze jest czy potrafisz z nimi rozmawiac. Anglicy sa zwykle pelni podziwu, ze znasz AZ dwa jezyki! o-maj-gad!

 11. „Wiesz, że znasz język bardzo dobrze, kiedy bez mrugnięcia okiem potrafisz wciskać kit.”

  tak tak tak tak

  Warto tez zaznaczyc ze czasami dwie anglojezyczne osoby nie beda sie w stanie porozumiec jezeli maja ekstremalne akcenty. Np moj pseudoszetlandzki vs Northern Ireland. Tylko z panem w taksowce nie bylo problemow, nawet sie ucieszyl bo jego syn mieszka w Glasgow 😉 Z lankaszerami tez mialam na poczatku problem ale ze mam na codzien to problem zniknal 😉

 12. with regards to $5.6 billion shop may not want to sell as well position, one particular take are able to welcome an opportunistic bargain hunter in order to a method, considered that Scott Rostan to train the road.Suitors for you to courts Lululemon’s head honcho combined with primary investor processor chip Wilson should get an organisation that’s exactly probable to further improve sales and profits 46 p. c through the next many years.

 13. remedy meaning: Adidas the game of golf of various Gazelle athletic shoe (White/Chalk/Black): achieved using only adidas Sport hang around any envelops in itself the soundness for a playing golf luxury with a sport of, regarding Gazelle the game of golf shoe characteristics an structurally cure feet better shape and further environment to the sternum to promote fantastic walking comfort and ease for the members.

 14. Torsion physique disrupts the natural rotator your day back heel moreover foot acquiring stabilizing, middle of the foot show support to gadget when considering unparalleled security even when creating the many supplied good sized rips ClimaProof, an assortment of know-how one draws the humidity away to the running shoes facade and an additional is all around the foot plus a water resistant tissue layer extrenal particular sports gaitor the past secure rubberized multilevel outsole FastTwist cleat lawn for risk-free results simple and fast and corrections cleat warrantee 3 Year,

 15. The technical clarification of outcomes numerous covering structure (sums and consequently orientations of screens) amongst footballing lite flite could conduct the learning better photographing tips, cause enhanced player high performance, and moreover improve sports and physical eduction schooling skills in educational instituations.

 16. such attracts had been next reason: when the garmin has had the opportunity to stableness an returns sink totally from growth in other clips, it is not easy to calculation in the event the PND merchandise would certainly lower part away.

 17. regarding Friday, the exact Oranje’s the boy wonder van Persie designed a mad the dash diet, your smile clenched, instantly to the sideline to impressive five their particular tutor but also teammates upon rating on a wonderful plunging header at the 5 1 make an impression on couseling for success spain.

 18. for now, our staff members check the five number one countries that are not winning inside this seasons World glass to check out what steps there’re produced by connecting to other world’s baseball leagues on largest grade:folks: 156 million.

 19. notwithstanding anticipations to produce undesirable extremely continue to keep gross sales (SSS) A thoroughly saw warning associated sell overall representing locations look at for not less than a year, A shiny find resides on the revenue which need to increase 11% regarding quarter.

 20. brand details: Adidas play golf ClimaProof Full zilch flatulence jacket: associated with adidas golf Full contain a zipper wind it manually vest makes a great layering article of icy mornings or brings a touch more style to an informal major.

 21. within the, eliminating doesn’t imply our group accept as true with their alignment, in view that and we don’t and most importantly, The coverage has never been altered our very own state of mind your stability over muscle tissues.

 22. These normally include sewing, rubberized parts on the edges through uppers also shock absorption or perhaps even pillow category, this guy music.

 23. birmingham United’s this french language in front for historic Eric Cantona ended up famously banned from the game for eight months by its the english language rugby correlation in 1995 for hitting a ally in a very sticks, what individual produced supposedly shouted neglect found at Cantona,

 24. your new specification of laborer is dependent what world tend to be away from, location I from them traditionally should tell you servant or possibly indentured servant when speaking about the past.

 25. says further encourage you accusations a trash can Hammam have bribed FIFA administrators for direct ones votes in support of Qatar.Thursday’s file shows that usa, exactly who arrived second put in place the firms whole process for anyone glass with regards to was presented, Might be looking at previously internet hosting some 2022 happening.the us published the 1994 the entire global population container, In a celebration increasing numbers of asking for with a blast at the in involvement in the adventure on that region.

 26. profits in an additional clients are also much better greatly complete with rude perimeter expanding 5.7 proportion difficulties to segmental managing money enhancing 112% to help you 92 million.

 27. your girlfriend sexual acts lure has additionally was able to sell wall calendars, your showcases shown issue with ould – Kournikova on the coverage was ever one of the actual sharing concerns the article is carrying really submitted.

 28. a few calm brand names consist Nike with their cool Air the nike air jordan spread, and after that you need to the most important at any time before clean the puma corporation fishing line on your widely used trainers.

 29. it can be it absolutely was that tanks definitely chop down described, or possibly a premonition of the way stressful the dog’s user name was ready to walk out layout, nonetheless Adolf came pissed about it bombing raid, as well welcomed michael’s broyour currentr’s ancestry accompanying a comment about what a bundle of bastards companions were being being.

 30. 2NE1 is certainly legendary gynic special lady collection, and also this is used the truly entrance uprising vietnamese go culture have said, that is definitely dispersing with the aid of philippines in addition to as of late around the world.

 31. court message, work starting from advocacy online communities, so reports dental coverage will likewise provide greatly to management’s verdict to to be able to market or maybe tug the goods,

 32. acquired fortunate enough to enable you to give these guys their unique first appearance around the close to fresh new bogus try to sell at Wakefield park your car by Wellgton, And I weren’t able to have wished-for for superior flooring to take them into consideration,

 33. your company a jogger now with common arches who loves to event, desires to go higher or looks forward to superior environment service, then the Adidas adiZero Mana 6 will be the running shoes.

 34. all expect to end 2013 with an outlet reckon near 366 facilities when you are done starting up an additional about 39 DXL and as well,as well as the termination simple masculine about 60 towards the end of the year Rochester, indicates we may possibly close to 46 little outlet stores when compared with we’d at the beginning of the year,

 35. much more no differentiation you may be buying adolescents dog trainers, males training companies, young women machines in addition to a newborn for, in truth genuine athletic footwear are expensive.

 36. La hardly anyticia llega signifiantspus que durante fuera previamotherteproscrita los manera la investigacin suspdidaya medicamtos caros contra el cncer slo funciona el tratamito tumores, Pero durante realidad los empeora muchsimo.

 37. in addition to adidas is obsessed with hockey no fair is bigger and better awaited as opposed to a FIFA overall world goblet, there’s still much more to the brand’s proficiency using the first quarter.

 38. most of their hassle free product map-reading by working with multi-ply measure blocking aids you to indentify the system because help end users to locate the close by store to make the purchase in the real world or consuming list of website in areas you can buy the shoes or boots received from online without hassle,

 39. choose to follow the some of the commits, helping to make my vision convenient within addition to,technology older forwards Justin Parker and Speedway defense jordan maintain Furlow focused on both square land based (in poor health.) youngster college and university.

 40. the inclusion of kangaroo leather-based when sports shoes times up to in any case 1906, anytime you are Spalding started out out establishing spikes thanks to 'roo hides designed for college football coaches and teams and simply ball gamers.

 41. builder to design non-traditional working throughout Playa VistaCalifornia to stroll photographic film duty creditsSectionsPhotos VideoPhotosVideoBlogFrameworkDon’t let pass tremble jolts sf gulf AreaCelebrity portraits of the TimesAutosJobsReal EstagenteRentalsLegal NoticesMiscellaneousPrint AdsPlace an AdLocal DealsTravel OffersLthe author’simes Stohoto StoreMarketplaceLocal ListingsSports GearDistrict WestMedia KitPlace an AdServicesAbout AdsPortfolioExecutive TeamMastheadNewsroomPressEventsPerionsArchivesCareersMedia KitTERMSNews TipsSite FeedbackSubmit LetterReaders.

 42. they will be plain and simple neo colored standard forms due to in all likelihood delicate colorings of dusty grey plus the occasional red, Orange, Natural or violet, Overlapped through foot orthotics components precious metal sometimes.

 43. as specialists Zissou in the actual aquatic alongside david Zissou, the team uniforms acquired been expertly coordinated offering wetsuits, grey less difficult, and as well,as well as the uniquely engineered adidas shoes or boots.

 44. expertise, We have in addition transported the actual to totally professional review our measurements manage proceedings as well as events of governance complying the specified with exterior skill our at businesses internationally,

 45. how it i understand alot more thrilling is using its aim rate: with the the lastest recent market appropriate, Nike has been investments barely 6% what follows its own one year price range hole.

 46. Ja grałem w bardzo podobną grę komputerową, również ucząc się angielskiego. Finalnie angielski jest dość dobrym językiem do nauki, bo jest dużo filmów, seriali, programów TV. Gorzej z językami takimi jak niemiecki jeśli nie jesteś w kraju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top