Jest nieskończenie wiele sposobów na dzielenie świata według dychotomii MY kontra ONI. Płeć, narodowość, kolor skóry, wiek, wykształcenie, zarobki, rodzaj słuchanej muzyki, to czy wolimy psy czy koty albo M&Msy z orzeszkiem lub bez (ja wolę bez). Żyjąc w dwóch dużych brytyjskich miastach poznałam jednak kolejny podział, o którym jako rodowita gdańszczanka nigdy bym sama z siebie nie pomyślała. Otóż istnieje NASZA i ICH strona rzeki.

Myślę, że w każdym mieście lokalny patriotyzm każe kochać swoją dzielnię bardziej niż inne dzielnie, choćbyś był z gdańskiej Orunii (o której nawet Kazik śpiewał w Mars Napada, że jako ostatnia dzielnica miasta broni się przed najeźdźcą z kosmosu). Ja jakby co nie jestem (a przynajmniej nie do końca). Ale podział na linii glaswegiańskiej rzeki Clyde czy londyńskiej Tamizy to nie są jakieś hocki klocki czy delikatne niesnaski. Parafrazując Boromira, one does not simply cross the river. Bo w rzece pływają potwory, wielkie plezjozaury, krakeny i inne liopleurodony, gotowe Cię pożreć. A za rzeką…Jeśli kojarzysz co dzieje się za Murem w Sadze Lodu i Ognia potocznie zwanej Grą o Tron, to za rzeką jest po stokroć gorzej. Serio.

To żaden żart. Moja koleżanka z pracy uroczyście odmawia udziału w jakichkolwiek imprezach, które wymagają od niej przekroczenia Tamizy. No chyba ich pogięło, mówi zwykle. Co za niedorzeczne zaproszenie, dodaje po chwili. Mamy co prawda w pracy całkiem sporo osób dojeżdżających z południowego Londynu. Znani są pod zbiorowym określeniem biedne biedactwa. I nie chodzą zbyt często na imprezy w północnym Londynie. Oczywiście istnieje konflikt między Londynem wschodnim i zachodnim o to, kto jest bardziej kól i trędi. Generalnie w brytyjskich miastach West Endy były za czasów galopującego industrializmu luksusowym siedliskiem bogaczy, położonym z dala od fabryk we wschodnich dzielnicach i akurat tak, żeby wiatry nie zawiewały im nieładnie pachnącego powietrza. Teraz sytuacja trochę się zmienia. Ale nie słyszałam jeszcze, żeby ktoś powiedział Stary, nie jadę do Notting Hill, albo Shoreditch? Zwariowałeś? Prawdziwa secesja rozgrywa się jak zwykle między Północą i Południem.

Jak wspominałam nie jest to tylko londyńska specyfika. Podczas pierwszego roku studiów najbardziej wysuniętym na południe punktem w Glasgow do którego dotarłam była siedziba BBC w Pacific Quay. Wśród moich znajomych znajdowała się JEDNA osoba, która mieszkała ZA RZEKĄ. Dwa razy pojechałam odwiedzić Stuarta. To było straszne. Muszę Wam też coś wyznać. Dostałam kiedyś pracę PO DRUGIEJ STRONIE RZEKI. Ponieważ jestem tak dzielna jak głupia, przyjęłam ją. Bywało, że zmiany kończyły się o dwudziestej pierwszej. Mieliśmy wtedy zakaz chodzenia do metra w pojedynkę. Ale to i tak nie pomogło, bo złe dopadło mnie w biały dzień.

Przyznaję, że niektóre z moich obecnie ulubionych miejsc w tych miastach leżą po ICH stronie rzeki. Człowiek dorasta, pokonuje głupie wymysły i odkrywa świat. Uwielbiam Greenwich, a glaswegiański Pollok Park ze swoim muzeum Burrell Collection i pasącymi się swobodnie highlandzkimi krowami to cud świata. Ale dychotomia istnieje, a w google znaleźć można przewodniki co robić w południowym Londynie napisane dla ludów z odległej Północy (czyli mniej więcej od King’s Cross w górę).

Ale może dziwi mnie to bo jestem z Gdańska, gdzie wszyscy jesteśmy rybożerczymi plażowiczami i po prostu nie potrafimy odróżnić jednej strony rzeki od drugiej? Może dwa brzegi Wisły, Odry, Nilu czy Amazonki też drą koty? Czekam na Wasze opinie.

PS Jeśli mieszkasz po ICH stronie rzeki…też jesteś fajną osobą. Przynajmniej mam nadzieję. Cmok.

po drugiej stronie rzeki życie w uk

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

32 thoughts on “Po drugiej stronie rzeki”

 1. ja mieszkam po prawej stronie rzeki w Krakowie, pół życia spędziłem w krakowskim Podgórzu w którym jestem bez pamięci zakochany. To jeszcze nie tak bardzo dawno było zupełnie inne miasto i to widać w architekturze, w rozplanowaniu przestrzeni, jest tu nieco inaczej niż w lewobrzeżnym Krakowie. Ludzie raczej nie dzielą się na prawo- i lewo-brzeżnych, zwłaszcza że taka Huta leży na lewym brzegu a (zupełnie niezasłużenie) cieszy się podobnie złą sławą jak część osiedli po prawej stronie rzeki. Ale różnica jakaś tam istnieje 🙂

 2. Sernik z pieprzem

  Hej, ale Greenwich tylko fizycznie jest po drugiej stronie rzeki 😉 i jest wspaniałe i kól i kiedyś tam zamieszkam,o. Nie znam nikogo kto sarkałby na Greenwich! No i market jest bardzo w porządku. Ale te wszystkie Woolwiche, New Cross, Lewishamy… nope.

 3. Przez Wrocław płynie 5 rzek, jeśli mielibyśmy się przejmować podobnymi problemami, to chyba byśmy zwariowali 🙂

    1. If you have to ask the question Should I just die? then you pabrobly should not be in a relationship.It makes me think that you have a lot of self esteem issues, which no girl will want to (or should have to) put up with.You need to change the way you think about yourself. You pabrobly look fine. No matter what you look like there will always be a nice girl somewhere that could find you attractive.YOu need to gain confidence, and just have the balls to go ask girls out. Gotta love yourself before a girl can.A lot of them will give you a chance just because they admire your courage in asking them. I find it really annoying when guys say they can’t meet girls because they’re ugly or whatever. Yuu soo could, if you just went and talked to them, but you don’t. See the problem there?

   1. V rezorte špecie1lneho školstva podourpjfa vyučovaced proces tzv. špecie1lne pomf4cky . Podľa Habšudovej pod pojmom špecie1lne pomf4cky možno che1pať pomf4cky, ktore9 sa použedvajfa v špecie1lnych škole1ch, liečebnfdch fastavoch, nemočničnfdch škole1ch a rf4znych ozdravovniach . Jedne1 sa o take9 druhy, alebo skupiny špecie1lnych pomf4cok, ktore9 musia nevyhnutne použedvať postihnuted žiaci pre individue1lne potreby, ale aj pre pre1cu v skupine1ch predpadne cele9ho koletedvu triedy ( Habšudove1, M. 2001 s.12 ).

  1. Podľa medzine1rodne9ho dhovooru o pre1vach zdravotne postihnutfdch me1 každfd človek pre1vo na vzdelanie a rovnocennfd život ako všetci ostatned. Veredm, že Vaše zdravotne postihnute9 dvojičky si vyžadujfa denne 24-starostlivosť a opateru a dohľad. Samozrejme ako rodič me1te spre1vne na zreteli aj ich vfdchovu a vzdele1vanie. Nakoľko nie je mi zne1me a akfd druh zdrvotne9ho postihnutia sa jedne1, ťažko sa vyjadriť. Ale možnosti sfa viacere9 – ak sa jedne1 o nižšed stupeň zdravotne9ho postihnutia mohli by sa vzdele1vať za pomoci asistenta aj v riadnej škole. Potom je to vzdele1vanie v špecie1lnych škole1ch. Najlepšie by bolo, keby ste podali bližšie vysvetlenie aspoň približne a kfd druh zdravotne9ho postihnutia sa jedne1 a tiež koľko majfa detičky rokov. Veď aJ ťažko zdravotne postihnute9 dieťa na invalidnom vozedku bez mente1lneho postihnutia sa vzdele1va v riadnej škole samozrejme v bezbarie9rovom prostreded a s pomocou asistenta. Prajem Ve1m veľa sedl, určite sa faspech dostaved, len to trve1 dlhšie ako u zdravfdch deted. Anna

 4. To bardzo ciekawa kwestia. Osobiście uważam, że takie lokalne podziały dodają uroku miejscowości, chociaż na pewno są zarzewiem mnóstwa niepotrzebnych konfliktów. Może to bardzo samolubny punkt widzenia, ale dopóki patrzysz na całą tę sytuację z zewnątrz… W każdym razie cieszę się, że poruszyłaś tę sprawę na blogu. Fajnie poczytać o tym z Twojego punktu widzenia. Czy są może jakieś dobre artykuły na ten temat, które chciałabyś polecić czytelnikom? 🙂

  1. pokračovanie…Čo sa tfdka vfdznamu špecie1lnych pomf4cok, ktore9 sa využedvajfa pri vfdchove a vzdele1vaned telesne pohinstutfdch, chorfdch a zdravotne oslabenfdch deted, ich vfdznam sa v podstate neledši od vfdznamu učebnfdch pomf4cok, keďže podobne ako učebne9 pomf4cky ne1m pome1hajfa dosahovať stanovene9 ciele, vyplfdva z toho fakt, že každe1 jedna pomf4cka prispf4sobene1 potrebe1m pohinstute9ho, chore9ho alebo zdravotne oslabene9ho dieťaťa slfažia ako špecie1lna pomf4cka, ak prispieva k zlepšeniu jeho zdravotne9ho stavu.Použite1 literatfara:Habšudove1, M. Špecie1lne pomf4cky

 5. Warszawska Wisła dzieli bardzo mocno, a prawa strona zawsze będzie dalej, niezależnie od tego, jakie współrzędne się obierze. Niby wszyscy są świadomi tego, że jest tam sporo rzeczy do zaoferowania, ale jednak myślimy: 'o nie, Bródno!’ (nie bez kozery nazywane 'Brudnem’), albo 'ach, Szmulowizna, wezmę drugi nóż!’. Ewentualnie mityczne dzielnice takie jak Białołęka Dworska czy Grodzisk, które znają chyba tylko ich mieszkańcy, wyobrażani jako ściągający do centrum na niedźwiedziach i wyglądający jak Nocna Straż. Wiadomo, głupie, ale istnieje. Zresztą faktycznie, przekroczenie Wisły zawsze stanowiło dla mnie jakiś olbrzymi i bardzo urojony problem, chociażby to miała być różnica jednego przystanku. Ba, nawet podjęłam pracę po TEJ DRUGIEJ STRONIE i nawet gdybym jechała dwa razy krócej, niż gdzieś w obrębie lewej strony, to i tak zawsze jest to wyprawa.

  1. magdalenaJa takc5bce miac582am taki przypadek jak Madzia. Zaszc582am w cic485c5bcc499 (trzecic485) majc485c wkc582adkc499 z mdzeiic485. moja pani ginekolog nie usunc499c582a jej mc3b3wic485c c5bce to grozi poronieniem. W trzeim miesic485cu cic485c5bcy dostac582am potwornych bc3b3li, wystc485pic582o krwawienie, potem szpital , poronienie, i c582yc5bceczkowanie. Takc5bce jak widac487 z tej sytuacji nie ma dobrego wyjc59bcia. Powodzenia!

 6. The Lousy Traveler

  Nie znam problemu drugiej strony rzeki, ale za to z głębokiego dzieciństwa przychodzi mi na myśl kwestia drugiej strony parku. Na mojej dzielnicy były dwa mikro-osiedla oddzielone trzema kępkami drzew i kawałkiem trawiastej przestrzeni, razem szumnie nazywanych parkiem. Kwestia podziałów musi siedieć bardzo głęboko w ludzkiej naturze, bo bez żadnej zachęty dzieciaki z jednej i drugiej strony „parku” prały się nawzajem co najmniej jakby walczyły w imię jakiejś wyższej sprawy. Było wiele rzuconych kamieni i zadrapań.
  Ach, bezcenne barbarzyńskie czasy!

  1. I differ with most popele here; I found this blog post I couldn’t stop until I finished, even though it wasn’t just what I had been searching for, was still a nice read though. I will instantly get your blog feed to stay in touch of any updates.

 7. Oczywiście, prawa i lewa strona Wisły w Warszawie! Gdzie prawa jest zdecydowanie za Murem, a lewa to taki District 1 z Hunger Games.
  Po prawej oczywiście mityczna Prażka i Targówek, a na Pradze Południe to juz tylko lasy, pola i Centrum Zdrowia Dziecka. Ja się na Targówku wychowałam, potem przeprowadziłam jeszcze nawet za Pragę Południe (na wieś! mimo że do centrum bliżej niż z takich Kabat czy w ogóle z Ursynowa), a teraz mieszkam po lewej stronie, przy metrze, jak cywilizowany człowiek. I tylko słucham tych opowieści o prawej stronie, gdzie noże, Ząbkowska, drechy i śmierć. I jedyne prawdziwe kamienice z XIX wieku, jakie nam w Warszawie zostały. Moja babcia nie narzeka 🙂

  1. Ortopedicke9 pomf4cky doplňujfa alebo nahre1dzajfa funkciu stenartej, poškodenej alebo nevyvinutej časti tela, popritom majfa aj estetickfa funkciu, umožňujfa primerane zakryť postih. Ortopedicke9 pomf4cky sa upevňujfa na telo postihnute9ho, podopierajfa alebo fixujfa postihnute9 časti tela v určitej polohe, resp. svojim ťahom a tlakom vyrovne1vajfa niektore9 deformity, alebo zabraňujfa ich vzniku.Ortopedicke9 pomf4cky mf4žu byť podporne9, fixačne9, korekčne9 a vyrovne1vacie pomf4cky, podľa krite9ria fačelu, ktorfd spĺňajfa.Použite1 literatfara:Habšudove1, M. Špecie1lne pomf4cky

 8. Jako wieloletnia mieszkanka Śląska podział rzeczny znam na zasadzie „my, Hanysy” i „łoni, gorole”, czyli mówiąc po polsku, Śląsk i Zagłębie. Ale kiedy byłam mała, mama czytała mi baśnie „O wróżkach i czarodziejach” Natalii Gałczyńskiej, w tym opowieść o Agnieszce, która szła przez ciemny, straszny las, pamiętając tylko jedną, najważniejszą tajemnicę: ludzie po tamtej stronie lasu są tacy sami jak my. Wiem, że pisałaś, że w Wielkiej Brytanii te podziały są bardziej sztywne, ale w Polsce to nie jest tak odczuwalne, a ja unikam wsadzania ludzi do szufladek ze względu na to, gdzie mieszkają.

  1. Dokładnie! Pochodzę ze Śląska, ale mieszkam w Londynie i podział, który tworzy Tamiza to nic w porównaniu do tego, który tworzy Brynica.

   1. Na szczęście oprócz niegroźnych żartów nie jest to dla większości problemem żeby pracować, studiować po tej drugiej stronie 😉 Chociaż konflikt pomiędzy priorytetem: urodziny czy imieniny, chyba nigdy nie zniknie! Jako mieszaniec (po naszymu krojcok) zostałam wychowana w szacunku do obu kultur, choć faktycznie identyfikuję się ze Śląskiem.
    ps. kto zgadnie: „co najlepszego może cię spotkać w Sosnowcu?”
    pozdrawiam!

    1. Autobus do Katowic, stare. 😛

     Ale to nie tylko rzeka tak działa. Znajomy szukał mieszkania dobre dwa lata, bo te, które spełniały jego wymagania były po złej stronie torów w Gliwicach.

     1. Stare, ale jare 😉 Mam w zanadrzu jeszcze sporo, ale jeden suchar wystarczy. Z kwestią podziału terytorialnego Gliwic też się spotkałam (studia, a jakże), ale zawsze mieszkałam po tej „dobrej” części 😉

     2. Špecie1lne pomf4cky pri vzdele1vaned deted telesne ponithsutfdch, chorfdch a zdravotne oslabenfdchSpracovala: Mgr. Zuzana Gecziove1Hlavnfdm cieľom vfdchovy a vzdele1vania ponithsutfdch jedincov je dosiahnuť potrebnfd stupeň vedomosted, zručnosted a ne1vykov, k čo najve4čšej miere samostatnosti, sebestačnosti, pracovne9mu a spoločenske9mu uplatneniu.

   2. After examine just a nuembr of of the weblog posts in your website now, and I actually like your way of blogging. I bookmarked it to my bookmark website record and can be checking again soon. Pls try my website as well and permit me know what you believe.

 9. Ha! Wsrod studentow na Uniwersytecie w Glasgow czasem jak ktos sie uprze to i znajomych czasem i dzieli sie na tych co leza po polnocnej badz poludniowej stronie Kelvingrove Park!:D

 10. Hahah, tak sie sklada, ze mieszkam w Londynie, i za miesiac wyprowadzam sie do Glasgow, moje poszukiwania zamieszkania trwaja, pisalam z potencjalnymi wspolokatorami i wysylalismy sobie na zmiane oferty mieszkan, gdy wyslalam im mieszkanie z poludnia, obrzucili mnie blotem jakich malo 😀 nie zdawałam sobie sprawy z tego, że w Glasgow też tak jest…. w sumie w Londynie, nie powiedziałabym że dzielnice jak London Bridge, Elephant&Castle, Battersea, Canary Wharf czy Greenwich są bardziej niebezpieczne niż Seven Sister, Hackney, Tottenham, albo jakiś Enfield 😀
  Jakkolwiek to już dalsze zony. W każdym razie myślę, że to trochę przesada, ja tam lubię czasami wpaść na imprezę na Brixton i wciąż jestem żywa. Co do Glasgow… to się jeszcze boję i nabieram uprzedzeń w walizki

 11. O tak, w Warszawie rzeka dzieli mocno, tak gdyby to były dwa osobne miasta. W ciagu 3 lat studiowania zdarzyło mi się być po ICH stronie może z sześć razy. Zwykle na domówce u kogoś z rodowitych Warszawian, bo wszystkie 'słoiki’ zawsze okupywały malutkie mieszkania blisko uczelni, a więc po lewej stronie 🙂

  1. Neviem, na ake9 pomf4cky mysledte. Pravdepodobne mysledte na pomf4cky pri učened – keď nemf4žu pedsať, mf4žete požiadať o počedtač. Určite pri dvojčate1ch je to veľmi ne1ročne9. Možno by bolo najlepšie, neeivm, či me1te asistenciu, alebo ste na opatrovateľskom predspevku. Osvedčili sa mnohfdm rodičom učiteľky alebo vychove1vateľky na 2-3 hod. poobede. Určite majfa na to spf4sob a vy ste aj tak vyčerpane1, ťažko je to zvle1dnuť. Možno by bolo dobre9 osloviť aj učiteľku, ktore1 deti učed. Doučovanie je norme1lne aj u zdravfdch deted, keď majfa proble9my. František

  1. Rehabilitačne9 pomf4cky, ktorfdch falohou je napraviť, uvrpaiť orge1novfd defekt alebo čiastočne alebo faplne obnoviť funkciu chorobou postihnute9ho orge1nu. Druhy a postupy rehabilite1cie ze1visia vždy od toho, čo je potrebne9 urobiť v prospech postihnute9ho. Ak ide o telesne postihnute9 dieťa, je potrebne9 ho liečiť, vychove1vať, pripravovať na zaradenie do spoločnosti, ide teda o komplexnfa rehabilite1ciu. Patria sem rf4zne kliny, matrace, molitanove9 kocky, kolieska, valčeky, suche9 baze9ny, plastove9 preliezky, ske1kacie lopty, rf4zne mase1žne ležadle1 a pod.

 12. Thanks, I have ended up searching for itomroanifn on this topic for ages and yours is the best Ia1afve identified till today. But, what about the conclusion? Are an individual sure in regards to the source?

 13. Mieszkam w Londynie od 15 lat i to w ogole nie jest moje ani znajomych doswiadczenie wiec nie pisalabym tego w ten sposob ze ’ na czym polega ta dychotomia bo oto ja wiem’ aby nie poglebiac stereotypow wsrod ludzi ktorzy w ogole albo slabo Londyn znaja. (Tak, zdaje sobie sprawe ze ten post jest pol zartem pol serio, ale jednak).

  Tak bylo moze wiele lat temu. Nikt z moich przyjaciol czy znajomych z pracy nie ma problemu zeby wyskoczyc do barow czy koncertu na Brixton, powloczyc sie po Clapham Common, pojsc do Dulwich Picture Gallery. Z utesknieniem wracamy do kilku restauracji na Camberwell oraz barow i kina na Peckham. Nie wspominajac o Battersea czy Bermondsey.
  I tak, mieszkam w polnocnym.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Przewiń do góry