przyjazn
Riennahera

Riennahera

10 myśli o przyjaźni

O przyjaźni pisuję co jakiś czas i wciąż nie czuję, żebym wyczerpała temat. Żebym go lepiej rozumiała. Miłość mam opanowaną na jakimś satysfakcjonującym mnie poziomie, a przyjaźń męczy i męczy. Od…no właściwie od zawsze. Chwilami wydaje się, że to już, że odkryłam o co w niej chodzi, EUREKA i w ogóle kokodżambo. Zaraz potem wszystko rozsypuje się w drobny mak i budzę się z ręką w nocniku. 

Wiadomo jednak, że potem bierze się szmatę i tą rękę wyciera. I próbuje znowu. I jeszcze raz. I jeszcze. Bo nie jesteśmy samotnymi wyspami i tak dalej. Bo jak w końcu znajdziemy to, o co nam chodzi, to będzie warto. No nie? 

No to szukam. 

Moja lista “eksów” jest bardzo, bardzo krótka. Męża poznałam mając jakieś szesnaście lat. Moja lista Przyjaciółek, z którymi byłam w bliskiej, intymnej relacji, a potem nastąpiło “przyjacielskie zerwanie”…O, ta lista jest dłuższa. I o wiele bardziej bolesna. 

Ciężkie sprawy zbliżają o wiele bardziej niż całe lata radosnych pląsów. Przyjaźń bez widzenia czyichś brudów i flaków jest mniej więcej tak realna jak flatlaye na instagramie. I niewiele warta. Przy czym tak, jak nie można żyć tylko słodyczami, tak nie można tylko i wyłącznie brodzić w mroku. Potrzeba zdrowego balansu dla zdrowej relacji.

W miarę jak dojrzewasz, przyjaciół dobierasz. (Kult, „Kulcikriu”)

Przyjaźń przychodzi i przyjaźń odchodzi. Może być na zawsze, ale nie musi. Kiedyś mnie to bardzo smuciło. Teraz myślę, że tak po prostu jest, co wcale nie przekreśla wartości relacji. 

Podobno między miłością i nienawiścią jest niewielka różnica. Nie wiem czy to prawda, bo obiektów miłości w życiu miałam stosunkowo mało i najwięcej miłosnej nienawiści mam jak się kłócę z mężem, że mamy w domu za dużo rzeczy. Wiem jednak, że między przyjaźnią i nienawiścią zdecydowanie jest blisko. Chociaż pracuję, żeby mieć jak najmniej nienawiści w życiu, to niektórym przyjaciółkom, które zraniły, do dzisiaj ciężko mi zapomnieć. 

To napisawszy, nigdy nie rozumiałam przyjaźni w Gossip Girl. Jeśli ktoś zawodzi tyle razy i tyle razy podkłada świnię, to po co się przyjaźnić? Może Blair i Serena są lepszymi chrześcijankami ode mnie i trzymają się myśli – wybaczać siedemdziesiąt siedem razy.

Za wszystkimi utraconymi przyjaźniami tęsknię, ale jestem na tyle dorosła, żeby wiedzieć. Pewnych trupów nie należy wykopywać. Niech spoczywają w pokoju. 

Wydaje mi się, że mam obecnie przyjaciółki, na których mogę polegać i na myśl o których robi mi się lepiej w sercu. Inspirują mnie i wspierają. I wciąż czuję, że (może/chyba poza mężem) nie ma osoby, której mogę powiedzieć absolutnie szczerze absolutnie wszystko co czuję w każdej chwili. Może po prostu nie ufam nikomu?

Jednocześnie wciąż marzę o przyjaźni, kiedy powiedzieć wszystko można i nie trzeba nad tym dużo myśleć. Kiedy nie musisz podawać komuś ciasteczek do herbaty, bo sam je sobie weźmie. Kiedy Twój dom to jego dom i vice versa. Kiedy możesz bez żadnego zażenowania powiedzieć “ej, możesz już iść,  bo potrzebuję czasu dla siebie”. 

Może problem tkwi we mnie i po prostu wstydzę się tak przyjaźnić? 

Te wszystkie myśli brzmią smutno, chociaż tych złych momentów jest w przyjaźni mniej niż więcej. Na co dzień wiążę się z rozrywką, relaksem i miłymi rzeczami. Czasem nawet z euforią. A jednak kiedy zaczynam o niej rozmyślać, to mi smutno. Może czasem rzeczywiście lepiej nie myśleć za dużo? 

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

5 thoughts on “10 myśli o przyjaźni”

  1. Ojj jak ja to dobrze znam… Ale lepiej zostawić za sobą przeszłość i skupić się na wartościowych relacjach w teraźniejszości.. 🙂

  2. Też mam opanowany temat miłości (pierwszy chłopak i pierwszy mąż 🙂 ), ale przyjaźń leży i się nie rusza. Wiem, że przyczyną jej śmierci jest m.in. mój egoizm, ale również łatwość z jaką dawałam się sobą manipulować. Niestety najbardziej toksyczne relacje miałam z „przyjaciółkami”.

  3. Dla mnie samo słowo „przyjaźń” było przez długi czas tak święte, że nawet w myślach go nie wymawiałam i aż do końca studiów miałam co najwyżej „najlepsze koleżanki”, przy czym związki te nie kończyły się w żaden dramatyczny sposób – po prostu następowało rozluźnienie relacji przy wyjeździe na studia czy po studiach do pracy. Z kolei dorosłe przyjaźnie niesamowicie mnie zmieniły, nauczyłam się rozmowy o problemach, udzielania wsparcia (kiedy po raz pierwszy ktoś przy mnie płakał, byłam jak sparaliżowana), proszenia o wsparcie i tak dalej. Nie żebym tak całkiem przestała widzieć tylko koniec własnego nosa, ale mam wrażenie, że ogólnie jestem lepszym człowiekiem.

  4. Trafiłam tu zuuupelnie przypadkiem i nie mam w zwyczaju upubliczniać swoich przemyśleń, ale tutaj jakoś kusi. Nie znam Cię, przepraszam, jeśli w innych wpisach może wyjaśniasz swoją sytuację, opisujesz swoje życie. Piszę pod wpływem chwili. Wiesz, miałam przyjaciółkę około 9 lat. I to była właśnie ta przyjaźń – taka trochę właśnie z filmu. Spotykałyśmy się najczęściej jak się dało, u siebie czułyśmy się jakby to był nasz dom. Razem spałyśmy, gadałyśmy po nocach, sikałyśmy przy sobie, no wszystko. Dla kogoś może być to norma, ale w taki sposób ja nie otwieram się przy każdym. I w sumie w czasie pandemii coś się stało, sama nie wiem co. Ona dopiero po jakimś czasie powiedziała, ze ma mi za złe, ze mnie je było. Przy czym miałam bardzo okres w życiu. W ciągu kilku miesięcy oddalilysmy się od siebie strasznie, później były łzy, niby jakieś rozmowy. Od października nie rozmawiałyśmy ani razu. I nigdy nie zapomnę tego, to bardzo duża cześć mojego życia. Tez dzięki terapii właśnie dużo się dowiedziałam. Dlatego każdemu polecam, Tobie tez, o ile nie uczestniczysz już. Wszystko w życiu przychodzi a później odchodzi. Mam cudownego narzeczonego, mogę z nim rozmawiać o wszystkim. Mam kilka bliższych koleżanek, nie wiem, czy mogę nazwać je przyjaciółkami.Bardzo ostrożnie dobieram słowa. W sumie nie wiem czemu to pisze, chyba musiałam się trochę wygadać. Ale rozstanie z nią bolało bardziej niż z chłopakiem po 6 latach. Boli do dziś, pewnie kiedyś przestanie. I chciałabym wiedzieć czemu się tak dzieje, czemu ludzie potrafią być tak blisko i nagle tak daleko bez większego powodu… chyba trzeba się z tym pogodzić.
    Życzę Ci wszystkiego co najlepsze, dużo szczęścia i spokoju.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top