Riennahera

Riennahera

Riennahera poleca – 10 filmów kostiumowych

Jako, że filmy kostiumowe to obok science fiction/fantasy mój ulubiony gatunek, niezwykle ciężko było mi wybrać dziesięć. Prawda jest taka, że film kostiumowy ma u mnie +10 do fajności już z samego faktu bycia filmem kostiumowym. Dajcie mi cokolwiek z mieczami, pończoszkami, gorsetami, zamkami i tak dalej i zapewne masz mnie z głowy na kilka godzin. Chyba, że to Pan i Władca na Krańcu Świata, to wtedy nie.
Wybrałam dziesięć filmów, które przyszły mi do głowy jako pierwsze. Pominęłam przynajmniej z dwadzieścia innych, które również kocham (uwielbiam Noce i Dnie i nie jest mi wstyd!).

Faraon (1965) – Tratatatatatatatata! Pierwszy na mych listach film polski! Ale jakże mogłby się tu nie znaleźć, skoro główny bohater wygląda TAK. Jak na film kostiumowy zadziwiająco mało tu kostiumów, za to mnóstwo skąpo odzianych (właściwie nagich) kociaków i przystojniaków. Dość ciężkie tematy są w Faraonie okraszone cyckami, hipsterami i dużą ilością bling-bling. Jeśli nie przeraża Cię, że przez długie kwadranse niewiele będzie się działo, ale będzie na co patrzeć, to Faraon jest rozrywką idealną.

The Robe (1953) – Ten film to trochę taka Casablanca pierwszych chrześcijan. Bohaterem jest wysoko postawiony żołnierz Marcellus, który bierze udział w ukrzyżowaniu Chrystusa (wygrywa w kości jego szaty) , a potem, jak można się spodziewać, nawraca się SPOILER i zostaje męczennikiem. Jest jak Casablanca w tym względzie, że mając wszystko – majątek, wysoką pozycję społeczną, piękną ukochaną , nie ugina się pod presją cesarza i nie wyrzeka się Chrystusa. Zakończenie jest naprawdę przejmujące – bohater i jego ukochana uśmiechnięci i szczęśliwi przy dźwiękach pełnej patosu muzyki idą razem w stronę światła, które pada na nich z pozycji widza. Wszystko ładnie, pięknie, hollywoodzki happy end. Tyle, że idą na śmierć.

Braveheart (1995) – Ten film to wielkie przekleństwo Szkotów. Zacznijmy od kategorycznego stwierdzenia, że Braveheart NIE ZAWIERA PRAWDY HISTORYCZNEJ na temat pierwszej szkockiej wojny o niepodległość. SPOILER William Wallace nie wyrywał szkockich chłopek, aby potajemnie je poślubić, ponieważ sam był szlachcicem. Prawo pierwszej nocy owszem istniało, ale nie było egzekwowane, jako symboliczne okazanie łaski wasalowi. Wallace nie sypiał z francuską księżniczką, ponieważ miała ona wtedy 12 lat i mieszkała we Francji. Nie wzniecił powstania sam, a do spółki z kolegą, nie ma też dowodów historycznych, aby inny kolega znany jako Robert the Bruce zdradził naszego bohatera. Nie nosił kiltu, ponieważ kilt to wynalazek o kilkaset lat późniejszy. I jedna z pomniejszych, nic nie znaczących ciekawostek historycznych, bitwa o Stirling Bridge NAPRAWDĘ odbywała się na moście w Stirling. Czego z filmu się nie dowiemy. Ale taki tam szczególik dla pasjonatów, nie?
Dlaczego warto? Bo koniec końców to dobry film, ten z gatunku podnoszących widza z fotela i wywołujących marzenia o udział w wojnie o niepodległość, nawet jeśli chodzi o niepodległość dziwnego kraju nieco przypominającego Szkocję. No i Sophie Marceau jest absolutnie przepiękna, a jej kostiumy świetne.

Monthy Python and the Holy Grail (1975) – Przepiękna opowieść o królu Arturze i jego rycerzach zmagających się z krwiożerczym królikiem, szalonymi Francuzami oraz kwestią udziału jaskółek w transporcie kokosów z Afryki do Mercji. Wzruszający film, w wielu momentach bardziej wiarygodny historycznie niż Braveheart.

La Reine Margot (1994) – Nie wiem jak Wy, ale ja lubię intertekstualność. Mnie łapie za serce bałkańska muzyka Gorana Bregovica w kontekście wojny religijnej w szesnastowiecznej Francji. I wzrusza mnie Ederlezi w tle, gdy Margot z głową swojego kochanka na podołku (dodajmy, że głową uciętą) opuszcza kraj. Królowa Margot to film bardzo zmysłowy i hipnotyzujący. Wszystko jest w nim piękne i dekadenckie, nawet lejąca się strumieniami krew. I tylko w międzyczasie, jakoś pomiędzy scenami seksu i podrzynania gardeł, główna bohaterka z rozwydrzonej, zepsutej królewny przeobraża się w królewnę przyzwoitą.
Atmosferę filmu idealnie oddaje plakat, który w moim małym świecie jest kultowym.

Kingdom of Heaven (2005) – Jako, że studiowałam coś, co szumnie zwało się Medieval and Renaissance Studies, oglądanie tego filmu ze mną gwarantuje 144 minuty komentarzy w stylu ‘ taa, jasne, tak się robiło w średniowieczu’ oraz komentowanie, z którego okresu pochodzą portki Orlando Blooma (na pewno nie z tego, w którym rozgrywać ma się akcja filmu). Tak jak Braveheart, Królestwo Niebieskie ma duże problemy z wiernym odtworzeniem realiów, ale to trochę hollywoodzka Królowa Margot. Nie jest równie pięknym filmem, ale odwołuje się do współczesnych sobie konfliktów militarnych i niesie podobne przesłanie, że nie ważne ile nas dzieli i jak bardzo się nie zgadzamy, zawsze można być przyzwoitym człowiekiem. Film przyjemny w oglądaniu, momentami chwytający za serce, no i nie ukrywajmy, muzyka i ciuszki Sybilli są piękne.

Niebezpieczne Związki (1988)– Uczta intelektualna w pięknych pantalonkach. Najlepsza jest oczywiście wersja z Malkovichem, ale tak genialna fabuła broni się we wszystkich znanych mi adaptacjach (tak, włączając Cruel Intentions). Nie do końca widzę sens w komentowaniu, to zepsucie, intygi i wyrafinowanie trzeba po prostu zobaczyć.

Marie Antoinette (2006)– To nie film o historii Francji, ani nawet o życiu Marii Antoniny, tylko fantazyjna wariacja na temat życia w Wersalu. Fabuła praktycznie nie istnieje, Kirsten Dunst miota się w tę i we wtę po Wersalu przymierzając nowe ciuszki, w międzyczasie rodzi kilkoro dzieci, a na koniec umiera (jeśli to dla kogoś spoiler to nie moja wina, że z kogoś jest historyczny buc). Nuda, nuda, nuda, chwilami jakby oglądało się Big Brothera. I w tym tkwi cała siła tego filmu. Pozwala on uświadomić sobie, że postaci historyczne nie wstają rano myśląc sobie ‘dzisiaj będę tworzyć historię’. Nie rodzą się jako ponadnaturalnej wielkości spiżowe pomniki, ale na przykład jako dziewczynki, które płaczą, bo ktoś zabiera im mopsika. I tak samo jak my obżerają się ciastkami i chodzą z psiapsiółkami na shopping i całonocne melanże. Od razu można poczuć się lepiej.

Ekranizacje dzieł Jane Austen – Emma z Gwyneth Paltrow, Duma i uprzedzenie z Keirą, Rozważna i Romantyczna z Kate Winslet i Emmą Thompson. Jest tego więcej, ale te są moim zdaniem nieco lepsze od innych (Kate Beckinsale jako Emma to pomyłka, niestety). Są to filmy, w których nic się praktycznie nie dzieje, a na koniec jest ślub. Ale jak pięknie nic się nie dzieje! Oraz, powiedzmy to otwarcie, prawie każda kobieta wygląda romantycznie i lirycznie w sukience empire, a mężczyźni w pończoszkach galopujący dramatycznie na swych rumakach mają nieodparty urok. Jako, że piszę o filmach, oszczędzę nam dyskusji nad wyższością serialu z Colinem Firthem nad filmem z Keirą (oba są znakomite i już).

Przeminelo z wiatrem (1939)– Wszystko w tym filmie jest wyborne. Wszystko. Widziałam go chyba z sześć razy i mam nadzieję, że obejrzę jeszcze z dziesięć. Scarlett grana przez Vivian Leigh jest tak piękna i charakterna, jak można sobie tylko wymarzyć (nawet, a może zwłaszcza w sukni z zasłony), Clark Gable tworzy postać dziewiętnastowiecznego Hana Solo, a rola służącej Mammy przyniosła grającej ją Hattie McDaniel pierwszego Oscara dla czarnoskórej osoby. Zapraszam do komentarzy w celu zachwycania się tym filmem i jego bohaterami.

Proszę o sugestie, czego mogłam jeszcze nie widzieć, a jest dobre.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

Newsletter

Subskrybuj Elfią Korespondencję

Czymże jest newsletter? Może być różnymi rzeczami. Może być sposobem na zawalenie skrzynki i wciskaniem swojego produktu przy każdej możliwej okazji. Może być wspaniałym narzędziem do budowania bliskiej relacji ze społecznością. Albo czymś pomiędzy. Czasem nawet czymś fajnym. I o to będę walczyć.

Zapraszam Cię do zapisania się na mój newsletter Elfia Korespondencja. Wchodzisz w to?

Administratorem danych osobowych podanych w formularzu jest Marta Dziok-Kaczyńska, Ellarion Cybernetics Ltd., Paul Street 86-90, London, United Kingdom. Zasady przetwarzania danych oraz Twoje uprawnienia z tym związane opisane są w polityce prywatności. Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA. Mają zastosowanie polityka prywatności oraz regulamin serwisu Google.
61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

22 thoughts on “Riennahera poleca – 10 filmów kostiumowych”

 1. Jedyne czego mi zabrakło w tym zestawiniu to polskich ekranizacji Sienkiewicza (trylogii) oraz Królowej z Keirą gdzie kostiumy odjeły mi mowę 🙂 A tak poza tym popieram i jako historyczny buc nad bucami fajnie wiedziec cos wiecej o podlozu Breavehearta 🙂

  1. Jeśli mam wybierać między Faraonem i Potopem, to jednak Faraon. No bo sam seks 😉
   A KSIĘŻNA 😉 z Keirą jest dobra, lubię i widziałam trzy razy, mogłaby znaleźć się na liście, gdybym pisała nie o dziesięciu, a o dwudziestu filmach 🙂

 2. Wszystkie z listy poza „Faraonem” uwielbiam! Z ekranizacjami dzieł Jane Austen, Królową Margot i Przeminęło z wiatrem na czele. Generalnie uwielbiam filmy kostiumowe. Och i ach!

 3. …aczkolwiek troche opadlo moje uwielbienie dla GWtW ,kiedy wyczytalam w biografii Viven,ze C.G. mial sztuczna szczeke i nieladny zapach z ust,auc…

 4. „Braveheart” na równi z „Rob Royem” uwielbiam, mimo świadomości błędów historycznych. Muzyka, kilty i męskie kolanka wespół zespół z krajobrazami mi to wynagradzają 😛
  „Niebezpieczne związki” i „Przeminęło..” – klasyka. Podobnie brytyjskie adaptacje prozy Austen (choć tu mam do nadrobienia -.-). Osobiście Keiry nie trawię, „Dumę i uprzedzenie” zamierzam obejrzeć tylko w wersji z C.Firthem. o istnieniu bollywoodzkiej wersji zapomnijmy. (BTW – jaki jest Twój stosunek, Riennahero, do filmów z Bollywoodu?)

  A. – nie jestem pewna, czy „Jane Eyre” można uznać za film kostiumowy. W czasie oddalone owszem, choć nie czuje się tego aż tak jak u Austen. A jak już w temacie – Jane Eyre w adaptacji z Ruth Wilson i T. Stephens’em, przerwa, potem wersja z Fassbenderem…i długo nic 😉

 5. Też mam słabość do filmów kostiumowych. Szczególnie do tych o piratach. Uwielbiam każdy film z rumem/skarbem/facetem bez ręki.
  Milion razy widziałam też Hrabiego Monte Christo, Króla Artura, no i oczywiście wymienione przez ciebie Przeminęło z Wiatrem. Podoba mi się też Księżną, polski Pan Tadeusza, Duma i Uprzedzenie…

  1. jak Hrabia Monte Christo, to tylko miniserial z G. Depardieu. to, co zrobili z fabułą Amerykanie w 2002, to przestępstwo.

   btw, a może tak stworzyć antylisty: Riennahera NIE poleca? 😉

 6. Kocham Bravehearta, mimo że zdaję sobie sprawę, że z historią nie ma on wiele wspólnego. Nie cierpię za to MArii Antoniny. Pamiętam, jak oglądałyśmy ten film z kumpelami. Zapuściłyśmy płytę nr1 i po godzinie zorientowałyśmy się, że film się skończył – trochę za szybko – była to w rzeczywistosci płyta 2. Odkryłyśmy, że obejrzełyśmy film od połowy, ale zupełnie nie miałyśmy ochoty obejrzeć tej pierwszej. Czasami da się oglądać filmy bez fabuły, ale w tym przypadku nie byłam w stanie. Poza tym nie pokazali dekapitacji – nie zawsze oczekuję dosłowności, ale w filmach historycznych lubię jak krew się leje i byłam zawiedziona – szczególnie, że po takiej dawce nudy pierdolnięcie na koniec trochę zatarłoby być może złe wrażenie. Wiem jednak, że wielu dziewczynom ten film się podoba. Ja niestety nie jestem w stanie go zdzierżyć, i film ten nie jest w stanie zmienić mojego zdania o Marii Antoninie, jako rozpieszczonej, głupiej arystokratce. To już lepsza była Jane Seymour z filmu o rewolucji francuskiej z 1989 r.

  1. Maria Antonina była zupełnie niewykształcona, to się zgadza. Nie było wobec niej żadnych oczekiwań dynastycznych (delfiną Francji miała zostać jej starsza siostra, która zmarła), więc i nie dręczono dziewuszki. Ale nie była w połowie tak zła, jak się uważa i całkiem sporo uwagi poświęcała biednym. Słynne 'let them eat cakes’ nigdy nie padło.

 7. a oglądałaś „jaśniejszą od gwiazd”? cholera, polecam! dużo johna keatsa, duzo poezji wypowiadanej aksamitnym glosem bena whishaw (w tym momencie pauzuje film wycierajac skapujaca mi z pyska sline ;p ben szepczacy fanny wiersze keatsa wprawia w drgnienie kazdy miesien mojego ciala, a poza tym jest to jeden z nielicznych facetow ktory mnie kreci a ktory nie jest a) dwa razy starszy b) martwy lub c) gejem. i tak, jestem idiotka) zobacz, serio, zobacz.
  http://www.youtube.com/watch?v=c5cIAFkxHJ0

  sloik z zupa rybna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top