Riennahera

Riennahera

Why is childhood such an important element of many animated films?

I really don’t feel like I have anything interesting to say these days. My last exam is on Saturday and I’m sure I’ve done pretty bad so far. After the Animation one, I asked Karen Lury whether ‘Alice’ was by Svankmajer ŕ I was not nearly well prepared. I was sure I now SO much about animation I will do well anyway. Pride is an awful vice, my dear friends, awful, horrible one.
Then I have flat moving in two weeks. Then I have room switching in 3 months and 2 weeks. The bad thing, I will actually have to do something. The good thing, my new wardrobe(s) is MASSIVE. I had a big walk-in wardrobe in this flat, alright. The new one is not a walk-in one, but it is so much bigger. Main reason I decided to move (second one – I will be able to harass Benzo for pictures whenever I feel like I need some).
I didn’t feel like uploading the rest of the pictures in the style of Cindy Sherman just now, so they will be up in the next post. For today, a little Keira Knightley inspiration.

dress,cardigan – Primark
headband – H&M
shoes – Deichmann
watch – vintage
neklace – my Mum’s

all above(apart of Keira’s) by Benzo Harris
I do not own any rights to Keira’s picture, I wish I knew who took it

And now for something you have to see. The Asylum studio has been long cherished within my social circle. They are probably worst filmmakers ever, yet we really enjoyed the crappiness of 'Transmorphers’. This, I think, is going to be SO much better. Or worse,rather.
And yeah, I’d forget – from today I want you all to title me 'Mega Shark’. I feel we are soul mates, we both don’t like planes. Thank you.

Live long and prosper.

Podoba Ci się? Podaj dalej »

61923936_301827807423707_1414915001336679940_n copy

Autorka

Marta Dziok-Kaczyńska
Riennahera​

Nie chcę sprzedać Ci wizji perfekcyjnego życia jak ze strony w kolorowym czasopiśmie. Chcę być dobrą sobą i porządną osobą. Może Ty też?

30 thoughts on “Why is childhood such an important element of many animated films?”

 1. Wiesz co, mogłabyś założyć cokolwiek mając te buty i fryzurę i wyglądałabyś ekstra 🙂 Świetnie do siebie pasują!

 2. Przymierzalam ta kiecke 😀 Z zamkami bylo kilka fajnych modeli i nie moglam sie zdecydowac w koncu wzielam spodnice ;P
  A Keira jest bossska super laseczka i swietnie sie ubiera do tego 😉

 3. We’re moving out of our flat after 3 yrs too and the new one MUST have a giant wardrobe! That’s my only request… (well, a part from NO mice as well) 😛

 4. Wszystko superpięknie, ale okrutnie nie lubię tego rodzaju butów, nie są ładne i pogrubiają, ale to akurat rzecz gustu. Przeżyj sobie miło najbliższy czas, będzie gut.

 5. ach, ach 🙂 piękne jest to, co tutaj robisz 🙂 te inspiracje, to wpisywanie w szersze kody… mmmniam… a dopiero teraz się zorientowałam, co znaczyło, że mnie tagnęłaś :)) dziękuję 🙂

 6. podobają mi się te Twoje opaski,ba,nawet kupiłam i próbowałam na sobie-nic z tego-wyglądam po prostu głupio.A Ty wyglądasz świetnie…niektórzy tak mają

 7. primark rządzi, fajnie Ci się to wszystko udało zestawić 🙂 styl Keiry lubię a już zupełnie uwielbiam stylizacje z 'the Edge of Love’. ps jak tam sprawy się mają z BBC? mama nadzieję, że etat już szykują…

 8. no racja, trochę to pewnie czasu zajmie ale z przyjemnością zobaczę Twoje nazwisko w końcowych napisach jakiegoś nowego programu 😛 ps ja za to zawodowo 'back to square one’ bo coś mi się urodziło ostatnio w głowie żeby sobie na rok gdzieś pojechać i spróbować czegoś nowego… straszne mieć taki miszmasz w głowie…

 9. Keira jest piękna,cokolwiek na siebie włoży.Tobie także udało się wyglądać doskonale.Muszę przysnać,że uwielbiam Twojego bloga-zestawiasz słowa w ciekawy sposób.

 10. keira w moim osobistym rankingu wygrywa jako najpięknejszy człowiek świata :3
  fajowa sukienka! może dałoby się taką uszyć..(hmmm..) :3

 11. I do not like Keira style she looks like trashman, but I think she is amazing as actress…you look better that she in that outfit…cardigan and dress are cute but sandals not…high heels will be better choice for you..so;)hope you will use them in next session;)

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top